Kariyer Göstergeleri Serisi - Astrolog

En son güncellendiği tarih: Eyl 25

Astroloji ile ilgilenmeye başlayanların sorduğu klasik sorulardan birisidir; bu haritadan astrolog çıkar mı? Klasik metinlerde astroloji zihinsel konuları ifade eden Merkür ile bağdaştırılmıştır. Hatta Ptolemy 'nin Tetrabiblos kitabında Merkür net bir şekilde astrolog olarak belirtilmiştir. Ancak Uranüs, doğum haritalarında yerini aldıktan sonra gözlüyoruz ki Merkür nekadar güçlü olsa da Uranüs astrolog haritalarında fazlasıyla göze çarpıyor. Peki Uranüs haritada güçlü olduğunda kişi herzaman astrolog mu olur? Aslında Uranüs çağın ötesindeki modern yöntem ve teknolojileri gösterir. Uranüs haritada etkin olduğunda kişi bir şekilde teknoloji ile bağlantılı meslekler yapmak durumunda kalıyor. En kötü olasılıkla bilgisayar başında çalıştığına tanık oluyoruz. Elbette kariyeri gösteren haritanın tepe noktasıyla bir bağlantısı varsa otorite ile sorunlara ya da sık iş değişikliklerine rastlayabilirsiniz. Önemli bazı astrologların haritalarından tekrar eden patternleri inceleyelim.

Öncelikle Al-Biruni 'nin haritasına bakalım. Sadece astrolog değil, aslen bir gökbilimci ve matematikçi. Zihinsel konuların bu kadar ön planda olması nedeniyle güçlü bir Merkür görmeyi bekleriz haritada. Ayrıca sadece kuramsal alanda kalmayıp bir çok ölçüm aleti de geliştirmiştir. Bu nedenle haritada Toprak elementi belirgin olmalıdır. Sadece matematik alanında kalmayıp tıp, tarih ve sosyoloji gibi alanlarda da eser bıraktığı için hem çok üretken hem de multidisipliner çalıştığını gözlüyoruz. Yaratıcılık bize ateş elementinin güçlü olduğunu anlatıyor. Bu akdar çok alanla aynı anda ilgilenebilmesi için de esneklik kabiliyetine sahip olabilmesi gerekmektedir, bu yüzden değişken nitelik görmeyi bekleriz. Şimdi haritayı inceleyelim;


Yükselende değişken nitelikli toprak elementi olan Başak burcunu görüyoruz. Titiz, detaylara önem veren bir burç olarak tanımlanır. Birinci evde hemen Güneş 'in de bu burçta olduğunu görüyoruz ki bu da bize kişinin bu kimliği ile tanınacağını gösteriyor. Kuzey Ay Düğümü ile kavuşan Merkür, yine kendi yönettiği Başak burcunda güçlü.

Güneş haritada 12.evde yer alan Venüs Mars kavuşumunu birinci eve taşıyor. Venüs, kariyer göstergesi olarak tasarımla ilgilidir. Burada bu kavuşum yaratıcılığı ifade eden ateş elementi aslan burcunda. 12 evi genelde kapanıp bir ürün ortaya çıkaran kişilerde görüyoruz. Yazar haritalarında bu alanda yükslen yöneticisine ve Merkür 'e sıklıkla tanık oluruz. Burada ise bir ürün tasarımı yapmak olarak karşımıza çıkıyor. Elbette bu iki göstergenin 3/9/10 evleri yönettiğini gözden kaçırmayalım. Al-Biruni geriye 180 kitap bırakmıştır.


Kariyeri ve başarıyı gösteren 10.ev ikizler burcudur. Bu daha çok fikirleri ile öne çıkacağını göstermekte. Jupiter, 2.evden buraya bir uyumlu açı yapıyor. Bu da yine ardında bırakacağı kitapları ve bilgiyi bize anlatmakta. Ayrıca hindistana yaptığı yolculuğun da ona kattıklarını göstermektedir. Jupiter, uzak yolculukları ve farklı kültürleri anlatır.


Şimdi haritada Uranüs 'e bakalım; akrep burcunda ve ay ile kavuşum halinde. Ay, kişinin günlük yaşamını ve alışkanlıklarını gösterir. Uranüs ile kavuşum yükselene bir uyumlu açı yapıyor. Değişim, yeni birşeyler keşfetmek, gerçeği bulup ortaya çıkartmak yaşamının bir parçası diyebiliriz. Hatta bu bir ihtiyaç noktasındadır. Sabit bir burçta olduğu için de bunun kalıcı olmasını bekleriz. Günümüzde hala onun kitaplarına ve bilgisine başvurduğumuzu düşünecek olursak, yeterince kalıcı olduğunu söyleyebiliriz.


Gelelim bir diğer haritaya. William Lilly, horary üstadımız. Horary soru haritası yorumlamak üzerinedir. Kişi bir soru sorar ve astrolog buna net bir cevap verir. Ancak Lilly 'nin kimi zaman bir terapist edasıyla soruya soruyla yanıt vererek kişinin cevabı kendi bulmasını sağladığını gözlüyoruz. Böyle bir haritada güçlü bir Venüs ya da terazi sembolojisi görmeyi bekleriz. Lilly 'nin en büyük başarılarından birisi de kişinin fiziksel özellikleri hakkında çok detaylı bilgi vermesidir. Bir çok kural belirlemiştir ve bu kurallarla detaylı analizler yapar. Burada güçlü bir Satürn etkisi bize kişinin kurallarını verebilir. Fiziksel tanımlar toprak elementini gösterir, çünkü maddi olana dikkatini vermiştir. Ayrıca detaylı analizlerle ilgili de titiz bir burç görmemiz gerekir. Şimdi haritayı incelemeye başlayalım;


Yükselen Balık burcu ve yöneticisi Jupiter 8.evde. Lilly, aslında bir dönem okült konularla ilgilenmiş ancak ciddi bir hastalık geçirdikten sonra tüm kitaplarını yakarak sadece astrolojiye dönmüştür. 8ev okült konular dışında derin analizleri hatta günümüzde psikanalizi temsil eder. Terazi başlı başına iki ilişkileri ve danışmanlıkları anlatır. Jupiter, eğitmenlikle ve bilgiyi yaymakla ilgilidir. Horary üstadı olarak anılması şaşırtıcı olmasa gerek. Güneş ve Venüs toprak elementi Boğa burcunda tam kavuşum halindeler. Venüs haritada çok güçlü konumda. Bu göstergeler bize kişinin fiziksel alana yoğunluğunu göstermekte. Merkür Uranüs kavuşumu yine Boğa burcunda ve yükselene uyumlu bir açı yapıyor. Merkür Boğa genelde yavaş karar veren ama kararı kesin olan kişileri gösterir. Burada Uranüs ile kavuşum bu Merkür 'e hız getirmiştir. Ancak güçlü Boğa etkisi, net ve güvenilir cevaplar getirmiştir. Elbette bu göstergelerin sabit burçlarda olması yine günümüze dek ulaşan bir kitabın işareti. Tüm bu göstergelere karşıt açı yapan Akrep burcundaki Satürn, kural koyucu olarak karşımıza çıkıyor.


Son olarak yakın tarihten bir isme Jessica Adams 'ın haritasına bakalım; Merkür, Aslan burcunda yükselen ile tam kavuşumda. Uranüs ise başarıyı ve tanınmayı gösteren tepe noktasına tam bir üçgen açı yapıyor. 10.evde yer alan Jupiter ise onu belki de best-seller yapan en büyük etkenlerden birisi. 9/10 yöneticisinin ikizler burcunda kavuşmasını da katacak olursak karşımıza Cosmopolitan ve Harper’s Bazaar gibi kadın/moda dergilerinde karşımıza çıkmasını sağlıyor.


Sonuç olarak, astrologların haritalarında belli başlı bazı noktaları gözlemekteyiz. Araştırmacı olarak Al-Biruni 'de "sadece astrolog olmadığı için" Merkür ve Uranüsle birlikte bir çok göstergenin de kişiye hizmet ettiğine tanık oluyoruz. William Lilly 'nin haritasında ise Merkür ve Uranüs kavuşumu çok etkin. Yine de kişiyi öne çıkaran, "soru haritası yorumlama tarzında" aslında güçlü Venüs ve Terazi etkisi var. Jessica Adams ise daha çok karşımıza popüler astroloji olarak çıkmakta. Ancak astrolog olmasının dışında dergi editörlüğü ve yazarlık vasıfları da olduğunu belirtmek gerek. Bu nedenle, onu ön plana taşıyan sahne önünde olmak isteyen popüler "Aslan"daki Merkürdür. Yine de geri planda Başak burcundaki Uranüs çalışkan bir astroloğu göstermektedir.


Eğer astrolojiye olan ilginizin başarısını görmek istiyorsanız hem Uranüs ve Merkür 'ü hem de tepe noktasını iyi analiz etmeniz gerekir. Ayrıca Güneş 'in nekadar güçlü olduğu da önemli. Üç farklı haritada üç ayrı harita üzerinde durduk. Haritalarınızda Merkür nerede ve Uranüs ile arasında nasıl bir bağlantı var?


Eğer haritanızla ilgili sorularınız varsa buradan saatlik seans randevusu alabilirsiniz. Ayrıca astrolog adayları için mentorluk seansları da alabilirsiniz.


Profesyonel astroloji eğitimi için Geleneksel Astroloji Teknikleri eğitimine katılabilirsiniz.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir;

#KariyerAstrolojisi #Astrolog #JessicaAdams #AlBiruni #WilliamLilly

  • Gri Spotify Simgesi
  • Gri YouTube Simgesi
  • Instagram
  • Facebook
  • Twitter
Astro Kronos

Ebru Tansoy tarafından yayınlanmaktadır. Yazılan tüm analizler ve makaleler kendisine aittir. Verilen tüm hizmetlerde soru cevaplar kendisi ile yapılmaktadır. Alacağınız eğitimlerde birebir mentörlük kendisi tarafından verilmektedir.

 

Hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için Kurucu sayfasını inceleyebilirsiniz. Aynı sayfadan kendisi ile direk olarak iletişime geçebilirsiniz. Yorum ve önerilerinizi kendisine iletebilirsiniz.

© 2017 AstroKronos - Tüm hakları saklıdır
Site içeriği izin almadan kopyalanamaz, başka mecralarda paylaşılamaz.

Bana Özel (Üye)

Seminer Kayıtları (Üye)

Kronos Takvim (Üye)

Kronos Takvim

Podcast

Hizmet Politikası

İletişim

SSS

WU.jpg