2020 Yılı Astroloji Analizi


2020 Yılında Gündemde Olacak Sektör ve Meslekler


2014 Aralık / 2017 Aralık arasında turizm, uluslararası konular, seyahat güvenliği, ithalat/ihracat, basın yayın, akademisyenler ve gazeteciler gibi sektör çalışanlarının zorlandığı bir süreç yaşadık. 2017 yılında özellikle inşaat sektörü için 3 senelik bir uyarıda bulunmuştuk. Bu süreçte sektörün yaşayabileceği sıkıntılar için 2014-2017 yıllarında turizm sektöründen tanıdıklarınıza bu tarih aralığını sormalarını istemiştik. 2017 yılında Satürn ilk Oğlak burcuna geçtiğinde aşağıdaki sektörlerde bazı zorlanmalar yaşayacağımızı belirtmiştik. 2020 Mart ayından sonra yavaş yavaş buradaki kara bulutlar uzaklaşmaya başlıyor. Ancak önümüzde sert bir viraj var. 2019 Aralık ayında yaşanan Güneş tutulması ile birlikte bu virajı atlatan kurum ve firmalar, zorlu bir testi geride bırakmış olacaklar. Bu sektörler için son zorlayıcı sınav ise 13 Kasım 2020 olacak. Bu testi geçmiş olanlar, oldukça güçlü bir temel atmış oluyorlar. Şimdi daha güçlü bir şekilde ilerleyebilirler. Bu önemli sınavda neleri öğrendiklerinin hem sektör çalışanlarının hem de yöneticilerin iyi hatırlaması gerek. Yaklaşık 15 sene sonra bu güçlü temelin kazanımlarını görebileceksiniz. Bu deneyimler size o zaman ciddi bir tecrübe farkı yaratacak.


2017 - 2020 Arasında Zorlanan Sektörler ve Meslekler: İnşaat Mühendisleri ve İnşaat Sektörü, Bürokratlar / Kalite Departmanı /  Madenciler / Finansçılar / Yaşlılarla İlgili Sektörler (Emeklilik, Huzurevi, vs.) / Ortopedistler / Mevzuat Uzmanları / Denetçiler / İş adamları / Sanayiciler / Organizasyon ve Planlama İşleri / Kahveciler / Üst Düzey Yöneticiler / Bilirkişiler / Kamuda Çalışanlar / Devlet Bağlantılı Kurumlar. Bu konular ve sektörler ilk bakışta birbiri ile ilgisiz gibi gözükse de aslında aynı burç ya da gezegenin temsil ettiği sembolojiye dahildir. 


2019 Aralık - 2020 Aralık aylarında bu sektörler için bir miktar rahatlama imkanı doğacaktır. Bu daha çok devlet desteği şeklinde olsa da imkanların kısıtlı olduğunu veya belli kurallar çerçevesinde olacağını belirtelim. Bu sürecin bir benzerini 2008 yılında yaşadık. *(5) Bu tarihlerde küresel anlamda daha çok uzun süreli parti liderlerinin görevi bırakmaları, emeklilikleri, tek parti iktidarlarının bitişi gibi konuları gözlüyoruz. Monarşiden cumhuriyete geçişler veya bağımsızlığını ilan eden devletler karşımıza çıkıyor. Amerika 'da Obama 'nın seçilişi de yine bu döneme denk geliyor. *(6) 2008 yılında hangi konularda destek arayışında olduğunuzu ve maddi konularda nerelerden destek bulduğunuzu anımsamaya çalışın.


İnşaat sektörü için 21 Mart 2020 'den sonra kara bulutlar yavaş yavaş dağılıyor. 2 Temmuz - 30 Eylül 2020 tarihleri arasında inşaat sektörü için duraklama dönemi tekrarlayabilir. Bu tarihten sonra 17 Aralık 2020 'ye kadar toparlanma süreci olacaktır. Aralık 2020 'den sonra 2047 yılına kadar bu kadar zor bir süreç geçirmeleri beklenmiyor.


2020 Mart ayından sonra 2023 Mart ayına kadar zorlanacak sektörler daha çok havacılık ve teknoloji konusunda çalışanlarda yaşanabilir. Bu süreçte Uranüs ile sert açıları olacağı için beklenmedik finansal gelişmeler bu sektörleri zorlayabilir. Elbette teknolojinin insanın yerini almaya başladığı alanlarda da benzer sorunlarla yüzleşmeye başlayabiliriz. İlgili sektör ve meslek grupları; Radyo televizyon, taş ocakları, elektrik/elektronik, uranyum madenleri, arge, teknoloji, internet, eğitim, astroloji, alternatif bilimler, bilim adamları, grevler, meslek odaları, dernekler, alternatif tıp uzmanları, astronot ve pilotlar, uzay teknolojileri olabilir.


Yerler; garajlar, konferans salonları, kuluçka merkezleri, teknokentler

Şehir ve ülkeler; Bremen, Kafkasya, Çerkezistan, Hamburg, Litvanya, Prusya, Saltzburg, Sibirya, İsveç, Polonya, Hırvatistan ve Arabistan


Bu yıl öne çıkan kilometre taşı diyebileceğimiz bir iki tarih var. Öncelikle bu tarihleri ve karşımıza çıkabilecek konuları değerlendirelim.


20 Mart 2020 / 20 Haziran 2020 - Bu iki tarihi yeni girişimler olarak da gözleyebiliriz. Ayrıca demir-çelik sektöründe fiyat artışları, otomotiv sektöründe rekabetin arttığı zamanlar olabilir. (Jupiter Mars Kavuşum)


4 Ağustos 2020/ 19 Ekim 2020 - Bu iki tarihte kazalara dikkat etmek gereken bir zaman. Fazla riskli hareketler ve hız büyük problem yaratabilir. Kariyer anlamında riskli yatırımlara meyil artabilir. Özellikle rekabetin yükseldiği bir zamandır. Yine demir-çelik ve otomotiv sektöründe istikrarsızlıklar gözlenebilir. Bu tarihlerde maddi olarak fazla risk almamaya özen gösterin. Yine aynı tarihlerde tren yolculuklarında sorunlar olabilir. Bu süreçte yine dağcılık gibi ekstrem sporlar yapanların bu tarih aralıklarında riskli parkurlardan kaçınmaları faydalı olacaktır. (Jupiter Mars Kare)


20 Şubat / 27 Temmuz / 11 Ekim 2020 Bu üç tarihlerde özellikle petrokimya başta olmak üzere, sıvılar, gazlar, kimyasallarla ilgili sektörlerde fiyat artışları, devlet destekleri ve teşvikler, bazı yeni düzenlemeler gündeme gelebilir. Bu süreçte yine sinema sektörü gündemi meşgul edebilir. Maddi konularda bazı düzenlemeler yine onları da etkileyebilir.


5 Nisan / 30 Haziran / 12 Kasım 2020 Bu üç tarihte Jupiter ve Pluto kavuşumu gerçekleşecek. Bu aslında bir iki günle sınırlı bir etki değil. 3 kez gerçekleşecek bu açının ilki, yani 5 Nisan en güçlüsü olacaktır. 30 Haziran tarihi ise bu etkinin sonuçlarını gözleyebileceğimiz bir tarih olacaktır. Bu açı 1994 / 2007 yıllarında gerçekleşmiş. 1994 yılında bu kavuşum Akrep burcunda gerçekleşiyor. Akrep burcu faizler, krediler ve vergilerle ilgilidir. Türkiye, Akrep burcu olduğu için ülke olarak bu etkiyi daha yoğun hissettik. Oysa 2007 'de bu kavuşum uluslararası konuları temsil eden Yay burcunda oldu ve tüm dünyayı etkileyen bir krizle karşı karşıya kaldık. Şimdi aynı kavuşum Oğlak burcunda. Bu nedenle Oğlak burcunun temsil ettiği konularda temkinli olmakta fayda vardır. Bu elbette sadece Türkiye için değildir. Oğlak burcu bizim dost ya da düşman, ilişki içinde olduğumuz tüm ülkeleri temsil ediyor. Burada yaşanacak bir dinamik haliyle bizi de etkileyebilir. Bu nedenle, Oğlak burcu ile temsil edilen ülke/konu ve sektörlerle ilgili konularda temkinli olmakta fayda vardır.


Şehir ve Ülkeler: Arnavutluk, Bulgaristan, Trakya, Makedonya, Afganistan, Bosna, Brüksel, Finlandiya, İzlanda, Hindistan, Oxford, Mora, Meksika, Alaska, Brandenburg

Yerler: Mağaralar, bodrumlar, mahzenler, hapishaneler, eski binalar, kiliseler, limanlar, dağlar, dağlık ormanlar, mülteci kampları, satılık araziler

Sektörler: Devletle ilgili işler, devlet görevlileri, kamu görevlileri, iş dünyası, iş adamları, yönetim kurulları, ekonomistler, endüstri, mühendisler, tüm inşaat sektörü

Jupiter 'in Pluto ile olan açılarında daha çok para piyasaları ile ilgili bazı önemli kararlar gündeme gelmekte. 2018 yılında Jupiter Akrep burcunda olduğu dönemde bunu faiz artışı olarak gözledik. Şimdi Oğlak burcunda bir kavuşum yapacakları için, bunu daha çok devletlerle ilgili finansal konularda gözleyebiliriz. 


İlk Çeyrek - Ocak/Şubat/Mart 2020

26 Aralık 2019 tarihinde yaşanacak olan Güneş tutulması bu yazının hazırlığı esnasında henüz yaşanmamıştı. Bu tutulma, önemli bazı satışlar ya da geride bıraktığımız bazı konular sonrasında gelebilecek maddi kazanımları işaret ediyor. Bir işten ayrılırken alınan bir tazminat, tamamlanan bir proje sonrasında alınan bir devlet desteği gibi düşünebilirsiniz bunu. Emeklilik konusu da bir diğer gündem maddesi olabilir. Bazı yöneticilerin emekli olması, görevi devretmeleri de diğer olasılıklar arasındadır. Yeni yıla bu ve benzer bir gündemle giriş yapabiliriz. 2000 yılı Aralık ayı ve  bir iki ay sonrasını anımsamaya çalışın, benzer bir konu gündeme gelebilir.


6 Ocak 2020 önemli tarihlerden birisi. Bu tarihte finansal konularda küresel bir etki gözlenebilir. Benzer bir etki 1998 ve 2005 yıllarında yaşanmış*(1). 1998 yılında bu görünüm Türkiye 'nin siyasi yaşamını etkileyen bir alanda yer almış.*(2) En büyük etkisi Türkiye 'de Refah partisinin kapatılmasını ve Fazilet partisinin kurulması olmuş. Aynı yıl içinde Titan saadet zinciri ortaya çıkıyor. Yine aynı sene 78 tane kumarhane kapatılmış. Amerika 'da ise Clinton ve Lewinsky skandalı gündeme geliyor. Avrupa Merkez Bankası bankası kuruluyor, Mavi Akım projesi başlıyor, Rusya dış borçlarını 90 gün durduruyor. 2005 yılında ise daha çok devir ve ortaklıklar öne çıkıyor.*(3) Türkiye için en önemli gelişme TL 'den altı sıfır atılması ve YTL 'ye geçiş süreci.  Mavi akım resmen başlamış. Bankacılık sektöründe de bazı önemli gelişmeleri gözlüyoruz; Vakıfbank 'ın halka arzı, TEB 'in BNP Paribas hisse devri, Dışbank - Doğan Holding Fortis 'e devir, Şekerbank Rabobank süreci, IMF gözden geçirme süreci ertelenmiş ve Amerika 'da katrina kasırgası yaşanmış. *(4) Bireysel olarak etkilenirsek karşımıza bazı giderler çıkabilir.


10 Ocak 2020 - Türkiye için oldukça önemli bir tarih. Gazeteciler, tüccarlar, eğitmenler, bankacılar gibi alanlarda bazı kararlar, açıklamalar olabilir (Ay Tutulması Yengeçte).


11 Ocak 2020 - Teknolojik alanda özellikle Ağustos 2019 'dan beri yavaşlayan konularda olumlu gelişmeler beklenir. Bu aynı zamanda radyo televizyon, internet, yazılım, yeşil enerji, tarım reformu, blockchain konusunda olabilir(Uranüs ileri gidiyor).


12 Ocak 2020 - Ekonomik olarak küresel bir daralma söz konusu olabilir. Özellikle inşaat, bankacılık sektörü için zorlayıcı tarihlerden birisi. Bu süreç yeniden yapılandırma ile ilgili olduğu için bu sektörlerde köklü değişimler de gündeme gelebilir. Bazı düzenlemeler ya da kısıtlamalar olasıdır (Satürn Pluto Kavuşum).


17 Şubat 2020 – 10 Mart 2020 Merkür Retro (12 Balık – 28 Kova) Bu süreçte imza atmak, yeni sözleşme ya da anlaşmalar yapmak için uygun olmayabilir. Balık burcunda olacağı için özellikle denizcilik, sıvılar, kar amacı gütmeyen kurumlar, yardım kuruluşları, sinema sektöründekilerin daha özenli olması gereken bir zaman aralığıdır.


20 Şubat 2020 - Özellikle petrokimya başta olmak üzere, sıvılar, gazlar, kimyasallarla ilgili sektörlerde fiyat artışları, devlet destekleri ve teşvikler, bazı yeni düzenlemeler gündeme gelebilir. Bu süreçte yine sinema sektörü gündemi meşgul edebilir. Maddi konularda bazı düzenlemeler yine onları da etkileyebilir. Bu yıl üç kez aynı konular gündeme gelecektir. (20 Şubat / 27 Temmuz / 111 Ekim 2020) (Jupiter Neptün Sextile)


20 Mart 2020 -  Bu tarihi yeni girişimler olarak da gözleyebiliriz. Ayrıca demir-çelik sektöründe fiyat artışları, otomotiv sektöründe rekabetin arttığı zamanlar olabilir. 20 Haziran 2020 'de tekrar benzer konular gündeme gelebilir.


21 Mart 2020 - 3 yıllık yeni bir döngünün başlangıcı. Özellikle inşaat sektörünün üzerindeki kara bulutlar yavaş yavaş uzaklaşıyor olacak. Şimdi benzer zorluklar teknoloji, arge gibi sektör ve departmanların üzerine yoğunlaşacak. Bu konu ile ilgili daha derin açıklamayı yazının başında görebilirsiniz.


İkinci Çeyrek - Nisan/Mayıs/Haziran 2020

5 Nisan 2020 - Finansal anlamda köklü değişimlerin yaşanacağı bir zaman olabilir. Özellikle 12 Ocak tarihinde yaşanan zorluklardan sonra bazı yeni başlangıçlar gündeme gelebilir. Para piyasaları için önemli ve köklü başlangıçlar olasıdır. Bu döngü daha önce 11 Aralık 2007 tarihinde başladı. Şimdi bu süreç kapandı ve yeni bir döngü başlıyor.(Jupiter Pluto Kavuşumu) Bu konunun tekrar değerlendirme süreci, 30 Haziran 2020 tarihi olacaktır.


11 Mayıs 2020 - Teknoloji sektörü için en riskli zaman aralığı. Bu tarihlerde özellikle bu sektörde büyük projelere başlanması çok önerilmez. Başlanması durumunda gecikmeler ya da planlama hataları gözlenebilir. (Satürn geri hareketi)


13 Mayıs 2020 - 25 Haziran 2020 - İşbirliği ve ortaklıklarda sorunlar gündeme gelebilir. Özellikle verilen bilgilerin doğruluğundan emin olmaya çalışın. Bilginin yanlış ellere ulaşması, gelen bilgilerin de yanlış olması ihtimali çok olasıdır. Bu süreçte her türlü yazılı ya da sözlü iletişim konusunda ortaklıklar sınanabilir. Sanatçılar, müzisyenler, kadınlara yönelik hizmet veren sektörler, dekorasyon ve iç mimari, mimarlık, tekstil sektörü


5 Haziran 2020 - Yargı, basın yayın, turizm, uluslararası konular, hava alanları, yurt dışı yolculuklar, yabancılar, eğitim, akademisyenlerle ilgili konularda bazı önemli kararlar gündeme gelebilir. Özellikle halkın etki altında kalacağı bir dinamiktir.  1993 ve 2012 Haziran aylarında yine benzer bir tutulma yaşandı. Bu süreçlerdeki gündemin benzerleri tekrar karşımıza çıkabilir. Özellikle ortaklıklar ve danışmanlıkların hassas olacağı bir süreç olabilir. Benzer bir dinamik de sosyal medya ile ilgili olacaktır. (15 Derece Yay - Ay Tutulması)


21 Haziran 2020 - Haziran 2001 tarihini anımsamaya çalışın. Bu tarihlerde yapılan önemli başlangıçlar varsa, benzer konular tekrar gündeme gelecektir. Bu süreçte karşımıza çıkacak alanlar, ev, aile, konaklama ama özellikle pansiyon tarzındaki işletmeler, aile şirketleri, gıda sektörü, anne ve çocuk sağlığı, doğuma hazırlık gibi alanlar, ailelere yönelik yapılan her tür hizmet ve sektörde önemli başlangıçlar gözlenebilir. Bu tarihte yapılacak imza ve anlaşmalar konusunda bazı gecikmeler veya sorunlar gündeme gelebilir. Her tür sözleşme ikinci iki kez kontrol edilmesinde fayda vardır. Hizmet alımlarında değişikliğe gitmek çok tavsiye edilmez. Bu süreçte eski çalıştığınız firmalardan destek almak daha avantajlı olabilir.


20 Haziran 2020 - Bu tarihi yeni girişimler olarak da gözleyebiliriz. Ancak bu tarihte imza atmak ya da anlaşmalar yapmak çok uygun olmayabilir. Eski anlaşmaları revize etmek ve eski firmalarla görüşmeler için daha avantajlıdır. Ayrıca demir-çelik sektöründe fiyat artışları, otomotiv sektöründe rekabetin arttığı zamanlar olabilir.


Üçüncü Çeyrek - Temmuz/Ağustos/Eylül 2020

5 Temmuz 2020 - 2001 yazını anımsamaya çalışın. Türkiye' de Ak Parti kurulmuştur. Bu tarihlerde Türkiye siyasetinde yine önemli gelişmeler gözleyebiliriz. Amerika ise 11 Eylül saldırıları ile sarsılmıştı. (13 Derece Oğlak - Ay Tutulması)


10 Eylül 2020 - 14 Kasım 2020 - Otomotiv ve demir-çelik sektörü için duraklama zamanı. Bu süreçte özellikle bu iki sektörde yeni başlangıçlar önerilmez. Her anlamda aksilik ve zorlanmalar yaşanabilir. Rekabet, mücadele, savaşta ise saldıran zararlı çıkar. Bu süreçte geri çekilmek en kazançlı manevra olabilir. Girşimcilik için uygun bir zaman aralığı değildir. Üzerinde iyi düşünülmeden atılmış adımlar sorunlara neden olabilir. Bu tarih aralığında acelecilik en büyük problem olabilir. Yaraların iyileşmesinin zor olacağı bir tarih aralığı olduğu için keyfi operasyonlardan kaçınmak, kazalara ve yaralanmalara karşı dikkatli olmakta fayda vardır. Özellikle baş ve yüz bölgesi bu süreç içinde tehlikeye açıktır. (Mars Retro - 28 Koç – 15 Koç)


27 Temmuz 2020 Bu tarihte özellikle petrokimya başta olmak üzere, sıvılar, gazlar, kimyasallarla ilgili sektörlerde fiyat artışları, devlet destekleri ve teşvikler, bazı yeni düzenlemeler gündeme gelebilir. Bu süreçte yine sinema sektörü gündemi meşgul edebilir. Maddi konularda bazı düzenlemeler yine onları da etkileyebilir. (20 Şubat / 27 Temmuz / 11 Ekim 2020) (Jupiter Neptün Sextile)


13 Eylül 2020 Finansal konularda ilerlemelerin başlayacağı zaman aralığı. Özellikle Aralık 2020 ye kadar inşaat sektörüne devletten gelecek desteğin hızlanacağı zamandır. (Jüpiter İleri – 17 Oğlak)

29 Eylül 2020 İnşaat sektörü için duraklama süreci bitiyor. (Satürn İleri – 25 Oğlak)


Son Çeyrek - Ekim/Kasım/Aralık 2020

14 Ekim 2020 – 3 Kasım 2020 Bu tarihlerde ortak gelirlerle ilgili atacağınız imzalara dikkat edin. Özellikle sigorta, vergi, prim, nafaka veya miras konularında bazı aksaklıklar gündeme gelebilir. Eğer finansal bir ortaklığınız varsa maddi konular ortaklığa zarar verebilir. Bu nedenle bu süreçte soğukkanlı olabilmek önemli olacaktır. Ayrıca bilgi paylaşımı konusunda da dikkatli olmakta fayda vardır. (Merkür Retro - 11 Akrep – 25 Terazi)


11 Ekim 2020 Bu tarihte özellikle petrokimya başta olmak üzere, sıvılar, gazlar, kimyasallarla ilgili sektörlerde fiyat artışları, devlet destekleri ve teşvikler, bazı yeni düzenlemeler gündeme gelebilir. Bu süreçte yine sinema sektörü gündemi meşgul edebilir. Maddi konularda bazı düzenlemeler yine onları da etkileyebilir. (20 Şubat / 27 Temmuz / 11 Ekim 2020) (Jupiter Neptün Sextile)


13 Kasım 2020 Tüm bankacılık, ülke yönetimleri, kurumsal firmalar, inşaat sektörü için zorlayıcı bir zaman. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi yazının başında verilmiştir. (Satürn Pluto Kavuşum 23 Oğlak)


21 Aralık 2020 20 Yıllık yeni döngünün başlangıcı. Bir önceki 28 Mayıs 2000 tarihinde gerçekleşti. Bu süreçte özellikle para maddi konularda daha fazla güvenli alanda kalmak, biriktirmek ve elde tutmak önemli oldu. Önümüzdeki 20 sene ise bilgiye sahip olmak, yeni keşifler, sosyal haklar, özgürlük, teknoloji ve internet gündemimizde olacak (Jupiter Satürn Kavuşum 0 Kova )


Kısaca 2020 Yılında Türkiye

Türkiye için 2020, bir çok yeni kararın alındığı bir sene olacaktır. Özellikle eğitim, yolculuk, televizyon, tanıtım, iletişim, sosyal medya gibi alanlarda bir çok yeni düzenleme gündeme gelebilir. Yeni vergileri çokça konuşabiliriz. Bu daha çok lüks harcamalar, sanatçılar ve iletişim üzerine olacaktır.


Peki 2020 'de kariyer yaşamınızda sizi neler bekliyor? Kariyer analizi ile detaylı bir görüşme yapabiliriz veya bireysen seans ile sorularınızı yanıtlayabiliriz. Online seminerlere kayılarak haritanızı daha yakından tanıyabilirsiniz. Tüm seminerleri etkinlik sayfasından inceleyebilirsiniz.


*(1) Burada okuyacağınız bazı eşzamanlılıklar teknik detaylardan arındırılmıştır.

*(2) Jupiter Güney Ay Düğüm kavuşumu Balık burcunda

*(3) Jupiter Güney Ay Düğüm kavuşumu Terazi burcunda

*(4) Jupiter GAD Kavuşum

*(5) Jupiter Oğlak burcunda

*(6) Obama 'nın yükselen burcu Oğlak 'tır.

  • Gri LinkedIn Simge
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
Astro Kronos

Ebru Tansoy tarafından yayınlanmaktadır. Yazılan tüm analizler ve makaleler kendisine aittir. Verilen tüm hizmetlerde soru cevaplar kendisi ile yapılmaktadır. Alacağınız eğitimlerde birebir mentörlük kendisi tarafından verilmektedir.

 

Hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için Kurucu sayfasını inceleyebilirsiniz. Aynı sayfadan kendisi ile direk olarak iletişime geçebilirsiniz. Yorum ve önerilerinizi kendisine iletebilirsiniz.

© 2017 AstroKronos - Tüm hakları saklıdır
Site içeriği izin almadan kopyalanamaz, başka mecralarda paylaşılamaz.

Bana Özel (Üye)

Seminer Kayıtları (Üye)

Kronos Takvim (Üye)

Kronos Takvim

Podcast

Hizmet Politikası

İletişim

SSS