top of page
© Copyright by astrokronos
astrokronos takvim.jpg

5 Temmuz Oğlak Burcunda Ay Tutulması


Ay tutulmaları güçlü dolunaylardır. Bu nedenle bir tamamlanma ve uyanma enerjisi barındırır. Yeniay sonrası belli belirsiz ilerleyen konular dolunayda 《kabak gibi》 ortadadır. Haliyle gerçeklerle yüzleşmek, ilişkiler, bitiş ve sonlanmalar dolunayın doğasında zaten olan konulardır.


Bu dolunay bir ay tutulması oldugu için etki daha uzun süreli ve yoğun olabilir.


Yine de Ay 'ın Oğlak burcu gibi daha soğukkanlı bir doğada olması nedeniyle tepkilerin çok duygusal bir doğada olmasını beklemeyiz.


Mars 'ın tutulmaya yaptığı burç bazındaki kare açı kavga ve tartışmaları tetikleyebilir. Küresel anlamda kuraklığın artışı, yangınlar, küresel ısınmanın sonuçları, kirona yakın olduğu için "aşı" kavgaları patlak verebilir.


Kiron, eğitmenleri ve mentorları da temsil ettiği için eğitim sektörü için hareketli zamanlar olabilir. Mars elbette, askeri, güvenlik güçlerini, itfaiyecileri ve tüm kolluk kuvvetlerini temsil ettiği için gözler bir anda bu kişilere çevrilebilir. Tutulma haritasında Türkiye 'nin doğusu etkileniyor. Bu bölgede bir hareketlenme de olasılıkların arasındadır. Uluslarası konular, dış ilişkiler ve anlaşmalar, rekabet, uluslarararsı davalar da ülke gündemini meşgul edebilir.


Yaşanan küresel krizin maddi sonuçları ve hasar tesbiti yapılabilir. Bir çok işten çıkarmanın gündeme geleceği bir süreç yaşayabiliriz. Retro Jupiter bu tutulmada etkin olduğu için devlet desteklerinin kesilmesi kuresel olarak firmaların ayakta kalma çabalarına tanık olabiliriz. Yine de bu tutulma ile birlikte en cok zorlanacak sektor ve meslekler;


Turizm, ithalat, ihracat, taşımacılık, eğitim, hukuk, akademisyenler, basın yayın ve bankacılık olabilir. İnşaat sektöründe ise tam bir temizlik ve hesap zamanı olacaktır. Oğlak burcuna geri dönen Satürn, tam bitti denilen bir anda sorunları tekrar ayağa kaldırabilir. Donup 2020 ilk iki ayını anımsayın. Benzer konular sektörü tekrar etkileyebilir.


Yukselenlere göre özetlersek;


Koçlar için; 

Öncelikle Mars yönetici gezegeniniz tutulma için önemli bir konumda. Bu nedenle bu tutulmadan direk olarak etki alabilirsiniz. Yükselen üzerinden geçiş yapan Mars sizin için fiziksel sağlığa dikkat çekiyor. Yaralanmalar, ateşi kesikler ve yanıklar Mars geçişlerinde sıkça rastlanır. Koç özellikle kafa bölgesini temsil ettiği için bu alan önemli olacaktır. Tutulma Oğlak burcunda bulunduğu için deri, kemikler ve dişler bu süreçte özen istiyor. Öncü bir tutulma olması dolayısıyla ve Güney Düğüm tutulmaya eşlik ettiği için bir müddet işe ara vermenizi gerektirecek sağlık sorunlarınız olabilir. Bu süreçte Satürn 'ün Oğlak burcuna geri gidiyor. Bu tutulmada eksik olan ya da gözden kaçırdığınız bazı noktaları farkedebilirsiniz. Şimdi bunları tekrar toparlamak için bu retroyu kullanabilirsiniz.


Boğalar için;

Yönetici gezegeniniz 40gün boyunca retroydu. Bu sizi finansal konularda biraz zorlamış olabilir. Gereksiz masraflar yapmışsanız şimdi toparlanma zamanındasınız. Bu tutulmada sizin için tamamlanması gereken bir eğitim, yazı, kitap, yolculuk olabilir. İki hafta önce başlatmış olduğunuz bir süreçse eğer Merkür 'ün retro olduğunu dikkate alın. Bu zaman aralığında bazı aksaklıklar gündeme gelebilir. Bu nedenle bir yolculuk durumunda bazı aksaklıkların olabileceğini düşünerek planlama yapın. Eğer bir ödev, kitap ya da proje teslimindeyseniz lütfen yazılarınızı yedekleyin. Bir kez daha kontroller yapmak bu süreçte faydalı olacaktır. Hukuksal süreçler ya da yurt dışı bağlantılı işlerde de bazı ertelemeler gündeme gelebilir. Gizli düşmanlıklara karşı da dikkatli olun. Mahremiyet önemli. Kendi başınıza çalışmalar hızlı iş bitirmenizi sağlayabilir.


İkizler için;

Miras, vergi, kredi ya da eşin gelirleri ile ilgili bazı kayıplar gündeme gelebilir. Bu sürecin en sağlıklı kullanımı bir krediyi elinize geçen bir para ile kapatmak olabilir. Ev, aile, kökler ve yerleşimle ilgili bazı masraflar bu süreçte sizin için gerilimli bir konu olabilir. Gelecek planlarınız veya projelerinizle ilgili yeni bir girişime itebilir bu zaman aralığı sizi. Yönetici gezegeniniz retro olduğu için geçmişle bağlantılı ve aileyi ilgilendiren konuların gündemde olması muhtemeldir. Bin önceki tutulma zamanı gelirleriniz için attığınız adımlar olmuşsa bu tutulma size bazı masraflar olarak geri dönebilir. Elbette bu eşin gelirlerinde bazı sorunları da ifade edebilir. Bu alandaki sorun 2017 sonundan beri devam ediyorsa şimdi artık son dönemeçte olabilirsiniz. Eğer sorunlar hala çözülememişse bu alan sizi tek başınıza planlar yapmaya itebilir.


Yengeçler için;

Her yeniay ve dolunay sizler için önemlidir. Yöneticiniz Ay döngüleri yaşamınızda önemli geçişleri ifade eder. Bir süredir ilişki, ortaklık ya da danışmanlıklarda sizleri zorlamışsa şimdi buradaki sorunları geride bırakıyorsunuz. Ayrıca iki hafta önce başlayan kardeşler, kuzenler ve yakın çevre ile ilgili konular tekrar gündeme gelebilir. Bu süreçte önemli bir yolculuk da ihtimaller arasındadır. Yer değişimi konusunda ya da önemli bir ilişkide yol ayrımında olabilirsiniz. Bu sizi kariyerinizle ya da gelecek planlarınızla ilgili önemli bir başlangıca itebilir. Ofisiniz ya da çalışma arkadaşlarınızla ilgili konular da önünüze düşebilir. Eğer bir iş ortaklığınız varsa burada kariyerinize tek başınıza devam etme kararı alabilirsiniz. Merkür 'ün retro olduğunu anımsayın ve attığınız tüm imzalara dikkat edin.


Aslanlar için;

Eğer bir işverenseniz ya da yönetici konumunda iseniz bu bazı personellerinizi işten çıkartmak durumunda kalabileceğiniz bir zaman aralığı olabilir. Ya da onların kendileri de ayrılmayı tercih edebilirler. Bir ofis değişimine giderseniz bu süreçte Merkür 'ün retro olduğunu anımsayın. Bu belki de eski ofisinize geri dönmek de olabilir. Bir süredir iş yerinizde sorun yaşadığınız iş arkadaşlarınız varsa şimdi bu kişilerin işten ayrılmaları gündeme gelebilir. Sağlık konusunda özellikle dişler, dizler ve cilt hassas olabilir. Bu süreçte yeni bir eğitime başlayabilirsiniz. Krediler, vergiler ya da miras gibi konular da bu zaman aralığında önünüze düşebilir.


Başaklar için;

Yönetici gezegeniniz retro olduğu için 2 haftadır zaten bazı aksaklıklarla uğraşmak zorunda kalmış olabilirsiniz. Çocuklarınızla ilgili konularda son iki senedir devam eden bazı sıkıntılar varsa artık bu konuları geride bıraktığınızı söyleyebiliriz. Çocukların diş ve kemik sağlıkları da gündeme gelebilir. Mars etkin olduğu için yaralanmalara ve yanıklara da dikkat' Eğer çocuğunuz yoksa hayattan keyif aldığınız diğer aktiviteler için bu geçerlidir. Belki bir süredir sizin için yaşam ağır sorumluluklardan ibaretti. Satürn retro hareket ederek buradaki sorumluluklarınızı size tekrar hatırlatmaya başlayacak. Ancak burada gerçekleşen tutulma sonrasında belki de bu konularda önemli kararlar alabilirsiniz.


Teraziler için;

Yönetici gezegeniniz Venüs 'ün 40 gün süren geri hareketinden sonra şimdi de 6 ay süreyle tam karşıt burcunuzda bir Mars transiti yaşayacaksınız. evlilik ve ilişkiler konusunda 2020 sizler için zor bir yıl olmuş olabilir. Ev, aile ve yerleşim konusunda bir süredir devam eden sıkıntılar çalışma hayatınızdaki olumlu gelişmelerle size moral veriyor olabilir. Elbette anneden aldığınız destekler de bu süreçte oldukça destekleyici olmuştur. Bu tutulma ile birlikte bir evden ayrılmak, taşınmak ve yeni bir yere geçiş için son kararları verebilirsiniz. Satürn 'ün Oğlak burcuna geçişi de sizi buna bir miktar mecbur bırakabilir. Bu süreçte gerçekleşen taşınmalar daha çok mecburi olabilir. Belki kentsel dönüşüm benzeri yeniden yapılanma için evinizden taşınmanız da gündeme gelebilir.


Akrepler için;

Yönetici gezegeniniz Mars güçlü olduğu Koç burcuna geçiş yaptı ve bu tutulmada oldukça etkin. Tutulmalar bu yıl sizi destekledi. Bu nedenle yaşamınızda faydalı olabilecek bazı ayıklamalar yapmış olabilirsiniz. Son bir şans tanıdığınız ancak bir türlü yapamadığınız değişimleri ise bu tutulma netleştiriyor. Kardeşler, kuzenler ve yakın çevrenizdekilerin son iki senedir devam eden sorunları varsa bu tutulma bu konuya artık bir netlik getirecek. Eğer bu süreçte işten çıkarmalar, kariyer değişimleri veya ev değişiklikleri olursa bu noktada bazı destekler vermeniz gerekebilir. Ayrıca bazı iletişim ve ulaşım araçları da bu süreçte size sorunlar çıkarabilir. Önümüzdeki 6 aylık süreç içerisinde daha çok ofisiniz, çalışma arkadaşlarınız, işverenseniz yanınızda çalışanlarla ilgili bazı yeni girişimler gündeme gelebilir. Sonbaharda bir müddet buralarda sıkıntılar olsa da bu tutulma sizin için bu alanda önemli başlangıçların işaretini verebilir.


Yaylar için;

Finansal konular son iki senedir sizler için önemli oldu. Bu alanda eğer gerekli planlamayı iyi yapmamışsanız bu tutulma ile büyük bir açık verebilirsiniz. Eğer bir önceki güneş tutulması zamanı bir kredi almışsanız şimdi bu kredinin ilk ödemeleri ve hesapları ile yüzleşebilirsiniz. Bu süreçte işten ayrılmalar ya da çıkışlar gündeme gelirse tazminat ya da diğer gelirler anlamında destekleyici bazı maddi imkanlar yakalayabilirsiniz. Bu zaman aralığında riskli bazı yatırım ya da girşim planlarınız varsa sonbahar gibi bu konuda bazı aksamalar gündeme gelebileceğinin farkında olarak hareket etmenizde fayda var. Yine de keyif aldığınız yeni bir girişime başlama isteği yoğun olabilir. Burada bir B planınız olmasında fayda var. Eğer bir çocuğunuz varsa bu süreçte onunla ilgili bazı masraflar da olasıdır. Ancak burada Eylül - Kasım arasında bazı ertelemeler olabileceğinin farkında olunuz.


Oğlaklar için;

Belki de artık bitmeyecek diye düşündüğünüz bir iki sene geçirmiş olabilirsiniz. Bu süreçte yeniden yapılanma adına bir çok konuyu geride bırakmış, yeni bir kariyere başlamış ve belki önemli bir ilişkiyi deneyimliyor olabilirsiniz. Bu son Oğlak burcundaki tutulma ile hayatınızda geride bırakılacak son konular da önünüze düşebilir. Bu süreçte ev ve aile ile gerilimler olması da mümkündür. Ya da yepyeni bir yere taşınmak, aile ile birlikte hareket etmenize neden olacak yeni bir proje de olasılıklar arasındadır. Elbette bu süreçte evin güvenliğini sağlamak, ısı ve ateşle ilgili arızaların farkında olmak önemli. Bu süreçte evinizde olmadığınız zamanlar için evin fiziksel güvenliğine dikkat edin. Bu süreçte gerçekleşecek bir taşınma biraz yorucu da olabilir.  Maddi konularla ilgili bir süredir devam eden sıkıntılarınız ise yaklaşık 6 ay kadar sizi rahat bırakıyor. Ancak bu konu 2021de gündeminizi yine meşgul edecek. Kararlarınızı bunu gözönünde bulundurarak alınız.


Kovalar için;

Sizin için ruhsal anlamda çok zorlayıcı bir iki senelik süreci geride bırakma zamanındasınız. Bundan sonra hayatınızda artık çürümüş bazı konuları geride bırakabilirsiniz. Bu elbette kimi zaman kayıplar olarak da karşınıza çıkabilir. Diş, kemik ya da cildinizle ilgili rahatsızlar uzun süredir gündeminizde ise artık bu konuda ciddi adımlar atılması zamanıdır. Bu kimi zaman gizli düşmanlıkları ya da dedikoduları da gündeme getirebilir. Bu tutulma sonrasında karşınıza çıkan konular kardeş, kuzen veya yakın çevre ile bazı gerilimlere neden olabilir. Birlikte yeni projelere adım atma planlarınız varsa sonbahar zamanı bu konularda bazı sorunlar yaşanabilir. Bu nedenle özellikle Merkür retrosunun da yaşandığı bu zaman aralığında olabildiğinde doğru ve açık bir iletişim kurmaya çabalayın.


Balıklar için;

İşten gelen gelirlerinizde bir süredir zorlanmalar yaşıyorsanız ya da beklediğiniz zam bir türlü gelmiyorsa belki de gelecek planlarınızı gözden geçirmenin zamanı gelmiş olabilir. Elbette bir süredir sosyal çevrenizde önemli değişimler yaşanmış olabilir. Bazı arkadaşlıkları geride bırakmış olabilirsiniz. Belki de bir çocuk sahibi olduğunuz için sosyal yaşamınız kökten değişmiştir. Bu tutulma ile birlikte bazı önemli masraflar gündeme gelebilir. Belki çocuğunuz için belki de hayattan keyif almanızı sağlayacak yeni bir hobiniz için olabilir. Eğer dostlarınızla bir tatil planı yapmışsanız şimdi bazıları bu noktada geri adım atabilirler. 


Comments


bottom of page