top of page
© Copyright by astrokronos
astrokronos takvim.jpg

Türkiye ve Koronavirüs Salgınında Önemli Tarihler

Daha önceki yazıda yıllık haritalar üzerinden bazı değerlendirmeler yapmıştık. Bu bir yılın genel görünümde Türkiye için sağlık konusunun öne çıktığını görebiliyoruz. Peki bu durumun pik yapacağı ve azalacağı zamanı nasıl belirleyebiliriz. Aslında başlangıç noktasını net olarak belirleyebilirsek, pik yapacağı zamanı belirlemek daha kolay olabilirdi. Ancak Merkür retrosu zamanına geldiği için başlangıcı net olarak belirlemek zor.


Merkür retrosu Türkiye haritasında ilerletilmiş Venüs ve Transit Neptün kavuşumuna yakın derecede başladı. Türkiye 'nin bu derecede bir de Uranüs 'ü var. Önemli ve sarsıcı gelişmelerde sıklıkla bu derece tetikleniyor.Dönüp Merkür retrosunun önemli tarihlerine bakalım;


2 Şubat tarihinde Merkür Kova burcundaydı ve 28 derecede Retro bölgesine giriş yaptı. Bu tarihlerde Çin 'de yaşayan Türk vatandaşları ülkeye geri getirildi. 14 gün karantianda tutuldular ve test sonuçlarının da negatif olduğu duyuruldu. 17 Şubat tarihinde Güneş bu dereceye geldiğinde Merkür 12 derece Balık burcunda retroya başladı. Bu tarihlerde hızlı tanı kiti çalışmaları duyurulmuş ancak beklenen verim alınamamış. Şimdi önümüzdeki günlerde aynı derece tetiklendiğinde tekrar bu konu gündeme gelebilir. 19 Şubat tarihinde Güneşin Balık burcuna geçişiyle komşumuz İran 'da ilk vaka görüldü. 26 Şubat tarihinde ise Güneş Merkür kavuşumu yaşandı. Bu tarihte İran 'da yaşayan Türk vatandaşları ülkeye getirilerek karantinaya alındı. 7 Mart Merkür 'ün tekrar Kova burcunun 28 derecesinden geçtiği bir tarih. Bu tarihin ilaç ya da tanı kitiyle ilgili önemli adımların tekrar değerlendirilmesi gündeme gelmiş olabilir. Basına yansıyan majör bir olay gündeme gelmemiş. Bu tarihlerde Merkür ileri gitmek üzere durağan pozisyona geçti. Bu tarihten sonra hızlıca vaka sayılarının artmaya başladığına tanık oluyoruz. Haliyle bu sürece başladığımız noktaya geldiğimiz derece olayların başlangıcına bizi götürecektir. Bunu bir pik tarihi olarak kullanabilir miyiz bakalım;


Merkür 12 derece Balık burcunu terk ettiğinde en azından bu retro zamanı aksayan konular netlik kazanacaktır. Merkür 30 Mart tarihinde bu dereceyi terk ediyor. Ancak 31 Mart tarihinde Mars ve Satürn Kova burcunda bir araya geliyorlar. Bu bir takım yaptırımların gündeme gelebileceğini düşündürüyor. 24 Mart tarihinde Kiron yeniayında aşı çalışmaları ve tanı kitlerini konuşuyorduk. 8 Nisan tarihindeki dolunay astrolojide "Yanan Yol" diye tabir ettiğimiz bir derecede gerçekleşiyor. Bu derece artık gücü kalmayan bir etkiyi gösterir. Bu nedenle vaadini gerçekleştirmesi mümkün değildir. Elbette öncü nitelik olması burada bir pik noktası bekleyebileceğimizi gösterebilir. Ben yine de 14 Nisan tarihinde gerçekleşecek Merkür Kiron açısının daha etkin olacağını düşünüyorum.


Eğer 14 Nisan tarihine kadar yayılma kontrol altına alınamazsa önümüzde daha dikkat edilmesi gereken bir tarih aralığı yer alıyor. 3 Nisan - 2 Haziran arasında Venüs deklinasyon dışında. Bu tarih aralığında yayılmanın en hızlı olacağı zaman aralığı olarak düşünebiliriz. Venüs bu burçta retro yapacak. 13 Mayıs - 25 Haziran arasında İkizler burcunda olacak bu retro zamanı Türkiye açısından 12.evde yer alması nedeniyle hassas bir zaman aralığıdır. Bu tarihlerde hastanelerde yoğunlukların artması olasıdır. Retro olduğu tarih aralığında ise aksamalar, tekrarlar gözlenebilir.


Sonuç olarak, önümüzde bekleyeceğimiz ilk tarihin 30-31 Mart olduğunu söyleyebiliriz. Hemen ardından 8 Nisan tarihindeki dolunay zamanı yayılmanın sonuçlarını gözleyebiliriz. 14 Nisan tarihinde ise sağlık çalışanları, aşı ya da ilaçla ilgili önemli duyurular bekleyebiliriz. Eğer bu tarihlerde hala kontrol altına alınamamış ise önümüzde 13 Mayıs ve 25 Haziran gibi riskli bir zaman aralığı yer almakta.

1 Şubat - Çin 'de yaşayan Türkler ülkeye getirildi. Test sonuçları negatifti ve 14 gün karantinada tutuldular

5 Şubat - Çin ve diğer uzak doğu ülkelerinden gelen uçuşlar durduruldu

19 Şubat - İran ilk vaka

23 Şubat - İran ile geçişler durduruldu

26 Şubat - İran 'dan Türk vatandaşları getirildi. 14 gün karantinada kaldılar.

29 Şubat - Uçuşlar durduruldu ( Irak + G.Kore ve İtalya)

11 Mart ilk vaka açıklandı

15 Mart gece klüpleri kapatıldı

16 Mart okullar tatil edildi

17 Mart tiyatro, gösteri merkezleri vs kapatıldı, uçuş yasakları geldi

18 Mart ilk hasta kaybı - Destekler açıklandı

19 Mart alkış için çağrı - Kayıp 4

20 Mart - Kayıp 9

21 Mart sokağa çıkma yasağı 65 yaş için ilan edildi - Kayıp 21

22 Mart - Kayıp 30

23 Mart - Kayıp 37

24 Mart - Kayıp 44

25 Mart - Kayıp 59

26 Mart - Kayıp 75

27 Mart - Kayıp 92

28 Mart - Kayıp 108Comments


bottom of page