Güneş Tutulması Nasıl Yorumlanır?

Güneş tutulmaları her zaman insanoğlunu ürküten bir olaydır. Özellikle gözlendiği bölgelerde kötü haber getirecek bir uyarı işareti olarak kabul etmişler. Bunun en büyük nedenlerinden birisi de elbette kimi zaman tutulmanın peşisıra gerçekleşen doğa olayları yüzündendir. Doğa olayları ve tutulmalar arasında bağlantı olup olmadığı bilim insanları tarafından da hala araştırılmaktadır. Bu yazıda ise esas bireysel etkileri üzerine bir fikir vermeye çalışalım. Bizler güneş tutulmalarından neler beklemeliyiz, korkmalı mıyız ya da olabilecekleri değiştirme imkanına sahip miyiz?

Tutulmalar birer yeniay ve dolunaydır. Güneş tutulmaları yeniay, ay tutulmaları ise dolunay zamanı gerçekleşir. Her yeniay ya da dolunay bir tutulma değildir. Ay ve Güneş 'in aynı hizada olması gerekir. Bunun için de ay düğümlerine yakın oldukları zamanı gözleriz. Tutulmalar 19 senede bir aynı ya da yakın derecelerde gerçekleşebilir. Bu da bize benzer döngüleri hayatımızda tekrar tecrübe etme imkanı verir. Bu nedenle aslında her zaman ifade ettiğim gibi zaman astrolojik olarak çok da lineer değildir. Belirli bir döngüsellik içerir.

Örneğin bu yıl yaşayacağımız tutulmaların benzerlerini 2001 yılında yine yaşadık. Elbette o tarihte diğer göstergeler farklı konumdaydılar. Bu nedenle etki birebir aynı olmayacaktır. Ancak burada şunu düşünebilirsiniz, o tarihlerde hayatınızda önemli gelişmeler yaşanmışsa şimdi de önemli bir dönemece doğru ilerliyor olabilirsiniz. Bu nedenle önünüzdeki süreçle ilgili planlarınızda bu etkiyi gözönünde bulundurmanız gerekir. Astrolojik analizlerde çok da kadersel bir bakış açısından yana değilim. Bu süreci en iyi nasıl değerlendirebileceğiniz üzerinde durmak, biraz daha irade ortaya koyabilmek astrolojiden daha fazla faydalanmanızı sağlayacaktır.

Şimdi hem bir örnekle hem de pratik bir bakış açısıyla önümüzdeki tutulmaların etkisini nasıl yorumlayabileceğimizi inceleyelim.

Öncelikle doğum haritanızı buradan (astrokonos.com/kia) destek alarak çıkarabilirsiniz. Haritanızda hangi göstergenin hangi derecede olduğunu henüz bilmiyorsanız ücretsiz derslere abone olarak öğrenebilirsiniz.

Bir tutulma için öncelikle iç gezegenlere, aya, güneşe ve akslara bakarız. Bunlar Mars, Venüs, Merkür, Güneş ve Aydır. Akslar da yükselen ve tepe noktasının derecesini kontrol edebilirsiniz. Elbette doğum saatiniz kesinse şans noktası gibi önemli noktalara da bakabilirsiniz. Aşağıda bu yıl olacak tutulmalar ve derecelerini yazıyorum, diğer tüm tutumla derecelerini astrokronos.com/tablolar sayfasından kontrol edebilirsiniz.

Tutulmalar

Burada örneğin önümüzdeki ilk güneş tutulması 21 Haziran tarihinde gerçekleşecek olan 0°Yengeç burcunda olacak. Haritanızda Yengeç burcunda 0 dereceye yakın 29° İkizler ile 1°Yengeç arasında bir gösterge olup olmadığına bakın. Eğer varsa muhtemelen bu tutulmadan birinci derecede etkilenebilirsiniz. Bu derecedeki bir önceki tutulma ise 21 Haziran 2001 yılında gerçekleşmiş. Bu tutulma Kuzey Ay Düğüm tarafında olacağı için daha çok gelişmeye ve büyümeye dönük olacaktır. Bir güneş tutulması olduğu için de bu bir başlangıcı ifade edecektir. Elbette sıradan bir yeniaydan daha önemli ve etkili bir başlangıç olacaktır. Yengeç burcu olduğu için daha çok ev, yerleşim, aile, annelik, duygusal konular gibi bir konuyu barındıracaktır. Ama tutulmanın haritanızda hangi göstergeyi tetiklediği önemlidir.

Örneğin bu Merkür üzerinde olan bir tutulma ise bu kardeşlerinizle ilgili olabilir. Ya da eğitiminiz için bir yere taşınmanız gerekebilir. Eğer bu kariyer göstergeniz olan MC üzerinde gerçekleşiyorsa ozaman iş nedeniyle bir taşınma getirebilir.

Eğer doğum haritanızda etkilediği noktayı görüyor ancak yorumlayamıyorsanız ozaman dönüp 2001 yılının yaz aylarını anımsamaya çalışın. Hangi konularda önemli başlangıçlar yaptınız?

Örnek olması için gelin Clint Eastwood 'un haritasına bakalım.Mayıs 2003 yılında 9°İkizler burcunda bir güneş tutulması gerçekleşti. Bu tutulma Kuzey Ay Düğüm tarafında olduğu için destekleyici bir tutulmaydı. Bu derece Eastwood 'un bir güneşi var. Aynı yıl hem yapımcısı hem de yönetmeni olduğu Mystic River vizyona girdi. Ve 2004 yılında bu film iki dalda Oscar ödülü kazandı. Güneş haritasında MC yani kariyer yöneticisi.

2004 yılında ise 29°Koç burcunda başka bir güneş tutulması gerçekleşti. Bu derecede Mars 'ı yer alıyor ve aslında ASC yöneticisi olarak Eastwood 'un kendisini gösteriyor. Koç burcu gibi güçlü olduğu yerde ve Koç herzaman yönetmekle ilgilidir. Aynı sene vizyona giren Million Dollar Baby ile en iyi yönetmen dalında oscarı aldı.

Gördüğünüz gibi esas olarak tutulmanın ne kadar destekleyici ya da ne kadar zorlayıcı olduğu çok daha önemli. Destekleyici yani Kuzey Ay Düğümü tarafında olan tutulmalar çok daha gelişime açıklar. Bu nedenle bu tutulmaları önemli başlangıçlar için kullanabilirsiniz. Güney Düğüm tarafında olan güneş tutulmaları ise genelde birşeyi geride bırakmakla ilgili oluyor. Bir kariyeri bitirmek, bir eğitimi tamamlamak ya da yönetici konumundaki bir kişinin işi bırakması olarak gözlenebiliyor.

Haritalarınızı inceleyin ve hangi tutulmanın hangi göstergenizi etkilediğini bulun. Yorumlamakta zorlanırsanız yorumlara yazabilirsiniz, lütfen öncelikle yukarıda sayılan parametreleri inceleyin. Jenerasyon göstergelerinin üzerinde olan tutulmalar daha çok kollektif etiler barındırır.


Eğer haritanızın gelecek tutulmalardan nasıl etkileneceğini merak ediyorsanız buradan saatlik seans randevusu alabilirsiniz.


İleri seviye tekniklerini öğrenmek istiyorsanız etkinlikler sayfasından Öngörü Teknikleri eğitimine kayıt olabilirsiniz.

Bu Yazılar da ilginizi çekebilir;


#ileriastroloji #tutulma #gelenekselastroloji #ikizlerburcu #güneştutulması

© Copyright by astrokronos
  • Spotify Sosyal Simge
  • YouTube
  • Instagram
  • Twitter
Astro Kronos

Ebru Tansoy tarafından yayınlanmaktadır. Yazılan tüm analizler ve makaleler kendisine aittir. Verilen tüm hizmetlerde soru cevaplar kendisi ile yapılmaktadır. Alacağınız eğitimlerde birebir mentörlük kendisi tarafından verilmektedir.

 

Hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için Kurucu sayfasını inceleyebilirsiniz. Aynı sayfadan kendisi ile direk olarak iletişime geçebilirsiniz. Yorum ve önerilerinizi kendisine iletebilirsiniz.

© 2017 AstroKronos - Tüm hakları saklıdır
Site içeriği izin almadan kopyalanamaz, başka mecralarda paylaşılamaz.

Bana Özel (Üye)

Seminer Kayıtları (Üye)

Kronos Takvim (Üye)

Kronos Takvim

Podcast

Hizmet Politikası

İletişim

SSS