Yeniay ve Dolunayların Bireysel Etkisi ve Transitler

En son güncellendiği tarih: 9 Tem 2020


Yeniay/Dolunay Nedir? Bireysel olarak bizi nasıl etkiler?

Yeniay ve dolunaylar birer süreci tanımlar. Her yeniay zamanı yeni bir gündemimiz olur, bu hilal gökyüzünde göründüğünde belirmeye başlar. İlk dördün fazına geldiğimizde bir adım atarız. Dolunay fazına geldiğimizde ise bir farkındalık ya da tamamlanma süreci yaşanır. Karşıt açı olması nedeniyle kimi zaman bitişleri ve ayrılıkları da tetikler. Son dördün fazında revizyonlar yapılır. Kapanan fazda ise arınma gerçekleşir ve önümüzdeki yeniay konularına yer açabilmek için eski konulardan kurtulmaya başlarız.


Her yeniay ya da dolunay, herkesi etkilemez. Bazı aylar bir astroloğun yorumu tam da sizin yaşadıklarınızı anlatır. Çünkü o ay aslında o yeniay/dolunay/tutulma/retro sizin haritanızda bir gezegeni/ışığı etkilemiştir. Tam o derecede bir göstergeniz vardır ve bu görünür olur. İşte aslında haritanızı tanımak bu nedenle çok önemlidir. Böylece yapılan genel yorumlardan maksimum fayda sağlayabilirsiniz. Eğer halihazırda astroloji danışmanlığı alıyorsanız da nezaman gerçekten danışmanlık almanız gerektiğini daha iyi gözlemlersiniz.

Astrologların bir çoğu harita analizlerini yazarken bu nedenle yeniay/dolunay derecelerini belirtir. Hatta Merkür retrolarının hangi derecede başlayıp biteceğini de söyler. Çünkü bu derecelerde bir bireysel gezegeniniz varsa ozaman bu sizi direk olarak etkileyebilir demektir.

Elbette sadece yeniay ya da dolunaylar etkilemez, aynı zamanda transitler de haritanızda bazı noktalara açı yapar. Böyle zamanlarda da yoğun olarak bu süreçleri hissedebilirsiniz. Peki transit dediğimiz nedir?


Transit Nedir? Nasıl biz doğduğumuzda gökyüzünde gezegenler, güneş ve ay bir burçta yolculuk ediyorsa tam şuanda da gökyüzünde hareket etmeyi sürdürüyorlar. Her biri bir burçta ve belirli bir hızla ilerliyor. Kimi zaman da dünyaya göre hızları yavaşlıyor. Anımsayın, bizden yavaş hareket eden bir treni geri gidiyormuş gibi görürüz. İşte bu yavaşladığı zamanlarda tıpkı o tren gibi gezegeni de bizden geri gidiyor gibi görürüz. Buna da retro hareket diyoruz. Merkür retrolarını artık hepimiz biliyoruz. Transit gezegen hareketleri, şuan gökyüzünde gezegenlerin sizin haritanız üzerine etkisini vermektedir. Bulundukları burcun sizin haritanızda hangi alana (eve) denk geldiğine göre yorumlanır. Sizin haritanızdaki bir gezegene ya da ay ve güneşe olan açılarına göre de daha kısa tarih aralıkları için daha detaylı yorumlar yapılır. “Natal Güneş” sizin doğduğunuz andaki Güneş ‘inizdir. Güneş/Ay/Merkür/Venüs/Mars/ASC(Yükselen)/MC(Tepe Noktası) sizin haritanızın en belirgin noktalarıdır. Buraya yapılan açılar daha etkindir. Sonrasında Jüpiter ve Satürn ‘e olan açılar önemlidir. Uranüs/Neptün/Pluto çok yavaş hareket ederler ve sizin doğduğunuz zamanda bir çok kişi ile aynı burç ve derecede olabilirler. Bu nedenle bir jenerasyonu etkilemesi daha olasıdır. Ancak haritanızda “Akslara” yani “ASC(Yükselen) / DSC( Alçalan)” ile “MC(Tepe Noktası) / IC (Dip Nokta)” da bir jenerasyon gezegeni varsa ozaman bu gezegene olan açılar da önemlidir.

Transitin olduğu burçta bir gezegen ya da güneş/ay varsa ozaman aşağıdakine benzer konuları da ev konularına dahil edebilirsiniz.

Benzer bir şekilde yeniay ve dolunay haritalarında da eğer aşağıdaki göstergeleriniz üzerinde olduğunda bu konularda bazı gelişmeler yaşanması beklenir.

Güneş: ego / otorite figürleri (patron_baba_kadın için eş) / kalp Ay: kararsızlık / değişkenlik / yön değişikliği / aile / duygusal konular / ev / mülk / Merkür: iletişim/ eğitim / kardeş - komşu /yolculuklar / teknoloji / yazılı metinler / sözleşmeler Venüs: ilişkiler / uyum / genç kadın figürleri / erkek için eş / sanat / sosyal ortamlar / eğlence / para Mars: mücadele / enerji / aksiyon / cesaret / rekabet / tartışma / öfke / agresiflik / kaza Jupiter: finansal konular / şans / iyimserlik / felsefe / eğitim / seyehatler / yabancılar Satürn: sorumluluklar / kısıtlamalar / sorunlar / gecikmeler Uranüs: ani farkındalıklar / farklı / sürpriz / değişim / marjinal / teknoloji / özgürlük / yenilik Neptün: belirsizlikler / yanılsamalar / fedakarlıklar / bağımlılıklar / affetmek / merhamet

Daha detaylı bilgi ve ev yorumları için siteye üye olarak Transitleri Anlamak çalışma notunu ücretsiz indirebilirsiniz.


Üye olarak "Yıl Lordu ve Transitlerin Birlikte Kullanımı" seminerine ücretsiz katılabilirsiniz. Geçmiş seminer kayıtlarını üyelere özel alandan izleyebilirsiniz. Üyelik sayfasından sunulan diğer imkanları da inceleyebilirsiniz.


Örnek olarak Satürn 'ün Güneş 'e olan transtileri ile ilgili yorumları okuyabilirsiniz;

Satürn Transitleri

Transit Satürn Natal Güneş Kare Açısı

Transit Satürn Natal Güneş Karşıt Açısı

Transit Satürn Natal Güneş Üçgen Açısı

#Yeniay #Dolunay #Transitler #Eclipse #astrology

0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
© Copyright by astrokronos
  • pngegg
  • Spotify Sosyal Simge
  • YouTube
  • Instagram
  • Twitter
Astro Kronos

Ebru Tansoy tarafından yayınlanmaktadır. Yazılan tüm analizler ve makaleler kendisine aittir. Verilen tüm hizmetlerde soru cevaplar kendisi ile yapılmaktadır. Alacağınız eğitimlerde birebir mentörlük kendisi tarafından verilmektedir.

 

Hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için Kurucu sayfasını inceleyebilirsiniz. Aynı sayfadan kendisi ile direk olarak iletişime geçebilirsiniz. Yorum ve önerilerinizi kendisine iletebilirsiniz.

© 2017 AstroKronos - Tüm hakları saklıdır
Site içeriği izin almadan kopyalanamaz, başka mecralarda paylaşılamaz.

Bana Özel (Üye)

Seminer Kayıtları (Üye)

Kronos Takvim (Üye)

Kronos Takvim

Podcast

Hizmet Politikası

İletişim

SSS