Kariyer Göstergeleri Serisi- Yazarlık

En son güncellendiği tarih: 27 Eki 2019


Kişinin nasıl bir kariyer seçeceği, hangi konuda yetenekli olduğu ve parasını nasıl kazanacağı astrolojinin kritik soruları arasında. Bu konuda eski metinlerden gelen veriler kimi zaman yetersiz kalıyor. Çünkü eski metinlerde taş ustası olarak kabul edilen bir gösterge çağımızda mühendis olarak karşımıza çıkıyor.

Geleneksel astroloji ve modern astroloji meslek seçimi konusunda bazı farklılıklar içeriyor. Modern astroloji, kariyeri daha çok 10.ev üzerinden değerlendiriyor. Onuncu ev, modern astrolojiye göre bizim toplumda nasıl tanındığımız ve topluma nasıl faydalı olduğumuzla ilgili.

Geleneksel astroloji burayı daha çok yöneticiler olarak kabul etmiş. Deborah Houlding 'in Astrolojide Evler kitabından onuncu ev tanımlarına kısaca bakalım;

Manilus 'a Göre: Ün, şeref, yükselme, onur, popülerlik, başarı amacı ya da birşeyi başarıyla tamamlama

Firmicus 'a Göre: Hayat ve yaşam gücü, profesyonel kariyer

El Biruni 'ye Göre: Soylular konseyiyle birlikte yönetim, kesin otorite,işte başarı

Lilly 'ye Göre: Onur, asalet, kraliyet ya da hanedan, otorite, meslek

Modern Astrolojiye Göre: Büyük hedefler, kariyer, meslek, sosyal statü

Görüldüğü gibi, klasik astrolojinin 10.eve yaklaşımı daha çok bir şekilde yönetimi elinde tutmakla ilgili. Daha çok kralları ya da kişinin bir ün kazanmasını anlatıyor. Modern astroloji için anlam daha çok mesleki kariyer şeklinde. Ancak meslek tanımı için 10.evi incelemenin yeterli olmadığı aşikardır. Tepe noktasına göre yorumları okuduğunuzda bunun biraz cılız kaldığı aşikardır.

Geleneksel astrolojiye göre ise yükselen ile kavuşum yapan gösterge kişinin mesleğini daha çok tanımlar. Örneğin birinci evdeki bir Satürn mühendis getirirken Mars bir cerrahı gösterebilir.

Burada karışıklığı yaratan iki faktörün de haklı yanları olmasıdır. Eğer kendinizi mesleğiniz ile tanımlıyorsanız yani tıpkı adınızla bütünleşmiş bir şeyse mesleğiniz, ozaman birinci evdeki gösterge baskındır. Ancak 10.ev, tanımlardan da gördüğünüz gibi bizimle değil toplumun bizi nasıl gördüğü ile bağlantılı. Eğer mesleğinizde tanınmış biriyseniz, ya da topluma böyle katkıda bulunduğunuzu düşünüyorsanız ozaman gerçekten 10.ev sizin için meslek tanımı olabilir. Elbette mesleğinizde nekadar başarılı olduğunuz da önemlidir.

Şimdi gelin biraz örnekler üzerinden bakalım. Buradaki dezavantajımız paylaşacağım örneklerin zaten meslekte belli bir ün kazanmış kişiler olmalarıdır. Bu nedenle 10.ev her zaman göznünde bulundurulacaktır. Danışanlarımın haritalarını gizlilik kurallarım gereği paylaşmıyorum. Buradan bu kuralları inceleyebilirsiniz.


Alexandre Dumas 'ın haritası ile başlayalım. Yükselen Aslan burcu, yöneticisi 12.evde. Onikinci ev, aslında hastaneleri, hapishaneleri temsil eden bir ev. En iyi haliyle inzivaya çekilmektir. Bunun en sağlıklı kullanımını yazar haritalarında gözlüyoruz. Dünya ile bağlarını koparıyorlar ve kapanıp yazıyorlar. Haritada Merkür de geri harekette ve yine onikinci ev içinde. Yengeç burcu gibi empati yapabilen bir burçta olması ise gerçekten kişinin yazdıklarının insanların ruhlarına dokunabildiğini göstermekte. Onikinci ev yöneticisi olan Ay ise tepede. Aslında kapanıp yaptığı şeyler sonradan gözönüne çıkıyor demektir bu. Eğer burada Ay, yüceldiği Boğa burcu yerine zarar gördüğü bir burçta olsaydı, ortaya çıkan şeyler kötü bir şöhrete neden olur derdik. Oysa burada karşımıza Mars (Silahlar) ile birleşerek Üç Silahşörleri getiriyor.

Gelin bir de 10.eve bakalım. 10.ev yöneticisi Mars. Mars onuncu evde ve sabit burç olan Boğa 'da. Merkür ile bir uyumlu açısı var. Bu bize başarı için mücadele edeceğini ve başarısının kalıcı olacağını gösterir. Ama bizi direk olarak yazarlığa götürdüğünü söyleyemeyiz. Buradaki en önemli yazarlık göstergesi Güneş ile Merkür 'ün 12 evde olması.


Gelelim Bret Easton Ellis 'e. Yükselen Aslan burcunun yöneticisi 8.evde. Sekizinci ev daha çok ortak kazançlar, sigorta ve miras gibi konulardır. Sekizinci evin yoğun olduğu haritaları, daha çok banka ya da finans alanında çalışanları görüyorum. Başkalarının paralarını yönetmekle meşguller. Sekizinci ev, aynı zamanda ölüm, okült konular ve tabular olarak da geçer. Burada Merkür ve Mars 'ı görüyoruz. Tam karşısında yer altı tanrısı Pluto, karşıt açı yapıyor. Karşımıza bir bankacı değil "Amerikan Sapığı" çıkıyor. Bir saniye, Amerikan Sapığı' nın başkahramanı Patrick Bateman ne iş yapıyordu? Bir yatırım bankeriydi!

Yazarlar, oyuncular herzaman haritanın potansiyelinde olan bir karakter yaratırlar ya da oynarlar.

Gelin tekrar 10.eve bakalım. 3.evin yöneticisi 10.evde yer alıyor ki bu da yazarlarda görülen bir meslek göstergesi. Tabii, basın yayınla ilgili bir gösterge olan Jupiter 'in tepe noktada olması başarının bir kitapla geleceğini bize gösterebilir. Ama yine de yazarlık ilk aklımıza gelen seçenek olmayabilirdi.


Bir de şair haritası görmek için T.S. Elliot 'ın haritasına bakalım. Karşımıza yükselene yerleşmiş bir Merkür ile çıkıyor. Burada yükselendeki Venüs ile kavuşumda ve ikisi de Terazi burcunda. Venüs burada bize bir şairi getiriyor. Bu kez 10.evin yöneticisi Ay 'dır ve ikizler burcunda 9.eve yerleşmiştir. İşte bu belki de bize bir yazarı getirebilir.

Üç örnek inceledik. Her biri bizi farklı noktalardan bir yazara götürdü. Ancak sadece 10.ev incelenerek bu kanıya varmanın zorluğu ortada. Haritanın bütününden bir yorum yapmak elbette daha makul olacaktır. Kişinin hangi meslekte daha başarılı olabileceği ise başka bir konu. Onu başka bir yazıda inceleyelim.

Geleneksel Astroloji Eğitiminde Kariyer Göstergeleri de anlatılmaktadır.


Kariyer Astrolojisi seminer ve atölyeleri için Etkinlik sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Kariyer için danışmanlık almak skype üzerinden danışmanlık alabilirsiniz.


Kendi haritanızı daha yakından tanımak ve yeniay/dolunay 'ların sizi nasıl etkileyeceğini öğrenmek için kendi astroloğunuz olmak ister misiniz? Kendim İçin Astroloji eğitimini inceleyin. Eğitim ve analiz seçeneklerinin yer aldığı Kronos Üyelik paketlerini de seçebilirsiniz.

Eğer profesyonel bir astroloji eğitimi almayı planlıyorsanız Geleneksel Astroloji eğitimine katılabilirsiniz.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

#KariyerAstrolojisi #Yazarlık #TSElliot #BretEastonEllis #AlexandreDumas

  • Gri Spotify Simgesi
  • Gri YouTube Simgesi
  • Instagram
  • Facebook
  • Twitter
Astro Kronos

Ebru Tansoy tarafından yayınlanmaktadır. Yazılan tüm analizler ve makaleler kendisine aittir. Verilen tüm hizmetlerde soru cevaplar kendisi ile yapılmaktadır. Alacağınız eğitimlerde birebir mentörlük kendisi tarafından verilmektedir.

 

Hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için Kurucu sayfasını inceleyebilirsiniz. Aynı sayfadan kendisi ile direk olarak iletişime geçebilirsiniz. Yorum ve önerilerinizi kendisine iletebilirsiniz.

© 2017 AstroKronos - Tüm hakları saklıdır
Site içeriği izin almadan kopyalanamaz, başka mecralarda paylaşılamaz.

Bana Özel (Üye)

Seminer Kayıtları (Üye)

Kronos Takvim (Üye)

Kronos Takvim

Podcast

Hizmet Politikası

İletişim

SSS

WU.jpg