Kariyer Göstergeleri Serisi - Mimarlık ve Tasarım

En son güncellendiği tarih: May 30


Mühendislikten farklı olarak mimarlık daha çok tasarım üzerine kurulu bir disiplindir. Ptolemy, Tetrabiblos kitabında 4. bölümde (Dikkat: Türkçe çevirisi sadece 1.bölümü içerir.) meslek göstergeleri hakkında bilgi verir. Burada Venüs daha çok sanatsal faaliyetler olarak geçer. Ancak aynı zamanda dekorasyonu da bu alanda kullanmıştır. Astrolojik olarak sadece Venüs 'ü mimari olarak kabul edemeyiz. Bir evi tasarlamakla bir stadyum tasarlamak arasında fark vardır. Ama olayın özü bir binayı yapmak değil hayal edilen bir şeyi kağıda dökmektir. Bu hertür tasarım için kullanılabilir bir parametredir. Ancak örneklerde karşımıza çıkan tasarımın ne ile ilgili olabileceği ve neyi tanımladığını daha net görebiliyoruz. Bu nedenle her haritanın aslında "kendine özgü" olduğunu anımsamak gerekiyor. İlk örnekle başlayalım.


İlk örneğimiz Edmund Bacon. "Modern Philadelphia 'nın Babası" olarak tanımlanan Edmund Bacon, Kevin Bacon 'ın da babasıdır. Sadece bir mimar değil, bir şehir plancısı, eğitmen ve yazardır. Haritada tam tepe noktada gördüğümüz ay, başlı başına bir ipucu. Ay, astrolojide evi, aileyi, yerleşimi ve halkı temsil eder. Tepe noktasına yerleştiğinde kişinin hem ünü hakkında bilgi verir hem de hayattaki hedefleri hakkında. Burada tepe noktasının ve Ay 'ın kova burcunda bulunması kişinin modern bakış açısını gösteriyor. Tepe noktasının Merkür ve Jupiter 'den aldığı uyumlu açı ise kişinin eğitmenlik ve yazarlığını da göstermekte. Yine de tasarımla ilgili olduğu için Venüs 'ün haritada etkin olup olmadığına bakalım. Yükselen Boğa burcu. Boğa herzaman para, beslenme ve barınma ile ilgilidir. Yöneticisi ise yüceldiği Balık burcunda ve yükselen derecesi ile uyumlu bir açısı var. Uranüs 'ün ise yine yükselen derecesine uyumlu açısı kişinin modern bakış açısını desteklemekte.


İkinci örneğimiz 800 'den fazla binaya imzasını atmış Frank Lloyd Wright. En çok bilinen tasarımı 1935 'de yaptığı Fallingwater. Organik mimarlık olarak tanımlanan bir tarzı var. Haritaya baktığımızda Satürn hemen yükselen üzerinde. Tek başına Satürn herzaman mühendisliği tanımlayan bir göstergedir. Ancak burada Venüs ile tam bir karşıt açısı var ve aslında güçlü bir T-Karenin iki ayağını oluşturuyorlar. Ancak bu gerilimi azaltan bir faktör var ki o da başak burcuna yerleşmiş olan Ay. Başak doğallıkla oldukça bağlantılıdır. Burada aynı zamanda Venüs 'ün de Boğa burcunda yer alıyor olması bu doğa ile bütünleşme ihtiyacını ön plana çıkartmakta. Tüm bu göstergelerin birleşimi bize Organik Mimari tarzını sunuyor. Buradaki sabit burçlarda yer alan ve üç kenarında da kötücüllerin yer aldığı T-Kare, mimarın hayatında bir facia ile karşılaşmasına neden oluyor. Partnerini bir katliamda kaybediyor. Bu zorlu süreci atlatabilmek için de daha çok çalışmaya başlıyor. Bu kadar üretken olmasının nedeni biraz yaşadığı zorlu deneyimler. Bu T-Kare 'ye uyumlu açı yapan başak burcundaki Ay, kişiyi hizmet etmeye itiyor.


Son örnekte ise Venüs 'ün tasarımcı olarak kişilerin neyi tasarlamayı "seçtikleri" ile ilgili güzel bir örnek. İlk iki haritada Ay yani ev/yerleşim konusunun haritada daha etkin olduğunu gözlüyoruz. Archibald Denny 'nin haritasında ise Venüs Neptün ile birleşiyor. Burada yine su elementindeki Jupiter ile bir üçgen açısı var. Venüs yüceldiği Balık burcunda. Neptün, zaten Balık burcunun modern yöneticisi. Archibald Denny, bir gemi tasarımcısı. Neptün, başlı başına denizcilikle ilgilidir.

Bu üç örnek, bize bir tasarımcının neyi tasarlayacağı üzerine tek başına Venüs 'ü ele almanın yetersizliğini gösteriyor. Burada göstergenin bulunduğu burçtan, bu göstergenin açılarına kadar bir çok faktörü değerlendiriyoruz. Hem klasik yöntem hem de modern astroloji tekniklerini bir arada kullanmanın daha verimli olduğunu gözlüyorum. Bu konu üzerine daha detaylı bilgi almak isterseniz " Kariyer Astrolojisi " seminerine katılabilirsiniz.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir.

#Mimarlık #GemiTasarımı

  • Gri Spotify Simgesi
  • Gri YouTube Simgesi
  • Instagram
  • Facebook
  • Twitter
Astro Kronos

Ebru Tansoy tarafından yayınlanmaktadır. Yazılan tüm analizler ve makaleler kendisine aittir. Verilen tüm hizmetlerde soru cevaplar kendisi ile yapılmaktadır. Alacağınız eğitimlerde birebir mentörlük kendisi tarafından verilmektedir.

 

Hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için Kurucu sayfasını inceleyebilirsiniz. Aynı sayfadan kendisi ile direk olarak iletişime geçebilirsiniz. Yorum ve önerilerinizi kendisine iletebilirsiniz.

© 2017 AstroKronos - Tüm hakları saklıdır
Site içeriği izin almadan kopyalanamaz, başka mecralarda paylaşılamaz.

Bana Özel (Üye)

Seminer Kayıtları (Üye)

Kronos Takvim (Üye)

Kronos Takvim

Podcast

Hizmet Politikası

İletişim

SSS

WU.jpg