top of page
© Copyright by astrokronos
astrokronos takvim.jpg

2021 Yılında Sektör ve Meslekler

Geçtiğimiz sene sonundan beri Havacılık sektörü için yaptığım uyarılar malesef doğrulandı. Sektör şimdiye dek yaşadığı en büyük krizlerden birine tanıklık ediyor. Önümüzdeki bir yıl boyunca iç hat uçuşlarında ilerlemeler olsa da uluslararası uçuşlar açısından Mayıs 2021 ve Aralık 2021 tekrar eden sorunlar olarak karşımıza çıkabilir. Yolculuklarla ilgili kısıtlamalar 17 Şubat/15 Haziran/24 Aralık tarihleri önemli olacaktır.
Tarım sektörü içinse 2018 den beri söylemekte ısrar ettiğim tarım reformu bence kendini göstermeye başlıyor. Elbette topraksız üretimleri ve yeni teknolojileri de sıklıkla konuşacağız. 2020 de bu süreç kısmen kendini gösterdi. Eğer gerekli tedbirler alınmazsa 2021-2022 tarım ve gıda köklü bir değişimi zorunlu kılacak. Uranüs Boğa ile başlayan bu süreç ise uzunca bir süre bizimle birlikte olacak. Kıtlık en büyük risklerden birisidir. Bu nedenle sektörün yeni teknolojilere mecburen yönelmek zorunda kalması çok olası. Ayrıca yasal düzenlemeler de bu süreçte önemli olacaktır. Balıkçılık ve su ürünleri ile ilgili Mayıs-Ağustos arasında pozitif gelişmeler yaşanabilir. 2022 onlar için daha şanslı olacaktır.

Turizm, akademi, eğitim ise daha daha başka bir dönüşüme sahipler. Onlar Aralık 2020 sonrasında 30 yıllık başka bir vizyona geçiş yapacaklar. Hala Satürn ile birlikte hareket edecekleri 2021 senesi icin nispeten iyi diyebiliriz.

Jupiter Kova süreci için eğitimde dijital dönüşümün hızlacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Mayıs 2021 tarihine kadar da bu sürecin devam edeceğini düşünüyorum. Sonrasında belki yaz aylarına kadar ara verilse de 2021 sonbaharı itibariyle tekrar online eğitimlerin devam etmesini bekliyorum. Pandemi sonrasında aşılama süreçlerinin hızlanması ve daha çok kişiye ulaşmasını Mayıs - Ağustos 2021 arasında görebiliriz. Bu yine de okullara geri dönüş aşaması için yeterli olmayacaktır. Online eğitim sürecine geçici bir yaklaşımla bakmak yerine artık bu sürecin kalıcı olduğunu ve eğitimde önemli bir yenilenmenin içinde olduğumuzu kabul etmek gerekiyor. 2021 bu önemli sürecin sadece başlangıcı olacaktır. Aralık 2021 'den sonra belki yeni sisteme geçiş sürecini konuşuyor olabiliriz.

Ikizler Yay aksındaki tutulmalarla gözümüzü eğitim ve turizm sektörünün geleceğine çeviriyoruz. Yaklaşık 1.5 yıl bu sektörde malesef iflaslar ve kapanışlar gündeme gelebilir. Buna dahil olabilecek diğer sektör ve meslek grupları; fuarcılık, basın-yayın, yüksek eğitim, hukuk, havalimanlari, ithalat-ihracat, gümrük gibi tüm uluslararası işler. Zorlanabilecek diğer alanlar ise; akademisyenler, outdoor sporlar, basın-yayın, uluslararası hukuk, dil kursları, dini mekanlar, gümrük, havalimanları, kitap basmak, kişisel gelişim, üniversiteler. Karavan ve çadır parklari gibi daha bireysel alan yaratabilen alternatif tatil imkanlari yükselişe geçebilir. Ayrıca yat ve liman turizminde Mayıs-Ağustos arasında pozitif gelişmeler yaşanabilir. 2022 onlar için daha şanslı olacaktır.

Madencilik sektöründe grevler ve davalar önemli olacaktır. Burada teknik olarak yeniliklerin zorunlu tutulması gündeme gelebilir. Özellikle Ocak-Şubat / Haziran-Temmuz ve Kasım-Aralık tarihlerinde kazalar konusunda önemli riskler mevcut. Petrokimya ve doğalgaz içinse Mayıs - Ağustos 2021 pozitif gelişmeler beklenir. 2022 bu sektörler için çok daha önemli çıkışlar yakalanabilir. Türkiye açısından ise bu konuda önemli gelişmeleri Şubat 2022 'de bekleriz.

İkizler ile temsil edilen alanlarda ise gelişim fırsatları yakalanabilir. Bunlar kısaca; her anlamda mobil olabilmek, çevirmenler, gazeteciler, satışçılar, kargocular, kuryeler, iletişim yeteneği gerektiren işler, yurtiçi turizm, otobüs işletmeleri, bilgi teknolojileri, bilgiyi kullanan ve/veya yayan her alan, makaleler gibi kısa yazılar olacaktır.


Basın yayın ve gazetecilik alanının yazılı basından çok dijitale dönüşünü izleyebiliriz. Bu noktada kağıt üreticileri ve basılı yayın alanında ciddi sorunlar olabilir.


Finansal olarak riskli bir 2022 yılının ilk geçişini gözleyeceğiz. 2021 Kasım ayında elindekilere sahip çıkabilenler ve ayakta kalanlar 2022 'ye daha güvenle giriş yapabilir. 2021 yılında ise bazı riskli sektörler için kırılma noktası olacak. Özellikle teknoloji firmalarına karşı açılan anti tröst davaları bu seneye damgasını vuracaktır. Bigdata ve kullanımı ile ilgili davalar teknoloji firmaları için ciddi sorunlara neden olabilir. Blockchain ve güvenilirliği, regülasyon bir diğer konumuz olacak.

Dijital telif hakları bir diğer önemli gelişme olacak. Bu alandaki hukuksal düzenlemeler, sektör çalışanı uzmanlar için önemli bir dönemeç olacak. Ayrıca bu konuda 2021de başlayan bazı davalar ve cezalar da 2022 yılında ciddi zorluklar çıkarabilir. Türkiye için de dijital düzenlemelerde önemli gelişmeler bekleyebiliriz.

Bilimsel araştırmalar, yüksek eğitim konusunda önemli gelişmeler yaşayacağız. Bu alanlarda çalışanlar için riskli ve dikkatli olunması gereken bir zaman. Uranüs ile açı yapacağı 17 Şubat, 15 Haziran, 24 Aralık tarihlerinde araştırmacıların kazalar açısından dikkatli olmasında fayda var. Kimya ve ilaç sanayi için Mayıs - Ağustos 2021 pozitif gelişmeler beklenir. 2022 bu sektörler için çok daha önemli çıkışlar yakalanabilir. Ancak ortaklıklar 2022 yılında bozulabilir.

Türkiye olarak özellikle eğitim, spor, sanat, eğlence sektörü ve sahne sanatları için zorlu bir 2,5 seneye giriş yaptık. Bu sektördekilerin zorunlu bir dijital dönüşüme geçmeleri gerekecek. Aksi durumda 2022 yılında maalesef ciddi iflaslar duyabiliriz.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

コメント


bottom of page