William Lilly - 1.Ev Sorusu

En son güncellendiği tarih: Eyl 26

Horary Astroloji yani Saat Astrolojisi konusunun üstadı William Lilly'nin yazdığı Christian Astrology kitabındaki ilk örnek sayfa 135'deki genç bir askerin sorduğu bir dizi sorudur. Bu örneği 1.ev konusundaki sorulara örnek olarak verir. (CA Sayfa 135 / 142)

Soru soran kişi bir asker olarak ilk etapta "Uzun bir yaşamım olacak mı?" der ve ardından diğer soruları da ekler;

 1. Dünyanın neresi yaşamımda önemli olacak?

 2. Hayatımın en güzel zamanları nezaman?

 3. Önümde beni bekleyen olaylar ne? İyi ya da kötü bunlar nezaman gerçekleşecek? • Lilly, ilk olarak kişinin fiziksel görünümünü tanımlar. Bu konuda oldukça başarılı yorumları diğer örneklerde de yer alıyor. Ancak bu bölümü atlayarak direk askerin yaşam uzunluğu ile ilgili sorusunda Lilly'nin nasıl bir yorum yaptığı üzerinde duralım.

"Lilly, kişiye bir ömür biçmek, kaç yıl yaşayacağını söylemek gibi bir yanıt vermiyor. Burada daha çok kişinin sağlığı ve yaşamsal risklerini belirlemeye çalışıyor."

Kısaca bakacak olursak;

Yükselen Aslan, yöneticisi Güneş askerin kendisini tanımlamaktadır. Güneş Koç burcunda ve 9.evin girişinde. Güneş, ufkun üzerinde, yüceldiği burçta ve hızlı hareket etmekte. Jupiterin terim yöneticiliğinde, hastalıkları gösteren 6.evin yöneticisi olan Satürn'den sert bir açı almıyor. Ayrıca ASC, Cor Leonis (Regulus) sabit yıldızı ile kavuşuyor. Bu sayılanlar kişinin güçlü durumda olduğunu ifade eden parametrelerdir.

Ayrıca Horary astrolojide herzaman Ay ikinci gösterge olarak muhakkak incelenir. Ay'ın Venüs ile olumlu bir açı yaptığı ve ardından da Jupiter ile bir üçgen açı yapacağı görülmektedir. Ardından 8.evdeki kötücül Mars ile yapacağı karşıt açı oldukça riskli görünmektedir. Lilly burada Mars ile karşıt açının kesinleşmesinden önce büyük iyicil Jupiter ile yapacağı açıyı bir çeşit tehlikeyi engelleme/araya girme olarak yorumlar. Ve bunun bir şekilde kişiyi koruyacağını öngörür.

Lilly tüm bunları gözönüne alarak, kişinin doğasının güçlü olduğunu belirtir. Ve kişinin önünde yaşayacağı uzun yıllar olduğu şeklinde yorumlar.

 • İkinci olarak Lilly kişinin gösstergesinin 9.ev girişinde ve öncü bir burç olan Koç burcunda yer alması nedeniyle, kişinin ani bir yolculuğa çıkabileceğini öngörür. Güneş 9.ev girişinden yaklaşık 2derece uzaktadır, bu nedenle iki ay içerisinde gerçekleşecek bir yolculuk olabileceğini ifade eder.

ASC yöneticisinin durumunu ve bulunduğu burcu yorumlar ve buranın güney doğu tarafında olduğunu ifade eder. Bu Londra'ya göre güney doğuyu gösteriyor olabilir. Diğer bir olasılık olarak Koç burcuyla temsil edilen şehir veya ülkeler de olabilir. Yorum yapmadan önce Ay'ın Jupiter ile yapacağı açıyı inceler. Venüs ve Jupiter de Boğa burcunda yer aldığı için bu yerin İrlanda olabileceğini söyler. (Christian Astrology - Sayfa 93-99 arasın ülke ve şehirlerle ilgili detaylar verilmiştir.)

 • Lilly bir sonraki bölümde kişinin yaşamının en güzel olacağı zamanı belirlemeye çalışmıştır. Jupiter ve Venüs iki iyicil olarak 10.eve yerleşmiştir. Yükselen burçtan 10.eve kadar saat yönünde ilerlendiğinde bu bölüm kişinin ilk gençlik yıllarını ifade eder.

William Lilly zamanı belirlemede her eve 5 yıl vererek yaklaşık bir insan ömrünü 60 yıldan hesaplar. Burada 17yy' da İngiltere' deki yaşam standartlarını baz aldığı unutulmamalıdır.

Böylece 12. ev ilk beş yılı, 11. ev sonraki 5 yılı göstermektedir. Yani 10.eve geldiğimizde 10-15 yaş aralığını gözleriz. Mars'ın olduğu 8.ev için 20-25 yaş aralığında bazı risk ve sorunlar olabileceğini ifade eder.

 • Son olarak kişiyi bekleyen olayları yorumlar. Ancak bunun öncesinde geçmişte neler olabileceğine de bakar. Bunun için tamamlanmış ve uzaklaşan açıları inceler. Burada Lilly ephemeristen Güneş' in tamamlamış olduğu açıları bulup onları yorumlamıştır.

Güneş, Mars ile kavuşum, Satürn ile kare ve en son Jupiter ile sextile açı yapmış. İlk olarak Mars'ın bu haritadaki durumuna bakmış. Mars' ın 4.evin yöneticisi olduğunu ve 8.eve yerleşmiş olduğunu görürüz. 4.ev sahip olunan taşınmaz varlıkları temsil eder. 8.ev ise eşin kaynaklarıdır. Ayrıca Ay da Mars ile bir karşıt açıya yaklaşmaktadır. Tüm bunları gözönüne alarak para konusunda eş ya da bir kadınla fikir ayrılığına düşmüş olabileceğini ifade eder. Eş'in göstergesi, 7.evin yöneticisi olan Satürn ile karesi bunu teyid etmektedir. Eşi temsil eden Satürn Yay burcundadır, 7.ev girişi sabit bir burçtadır. Lilly adamın eşini "eli maşalı bir kadın" olarak betimler. Sabit nitelik nedeniyle ısrarcı, inatçı ve ateş elementi olması nedeniyle kavgaya meyillidir. Kişinin şans noktasının dispozitörü Satürn'dür, yani eşin kendisi. Ancak geri harekette olduğu için sahip olduklarını kendine saklamak istemektedir. Eşin durumunun iyi olduğuna hatta onun bir asilzade olduğuna karar verir çünkü 7.evin 4.evinde iki iyicil olan Jupiter ve Venüs bulunmaktadır.


Güneş'in son açısı ise Jupiter ile bir sextile açıdır. Jupiter'i burada bir avukat ya da arabulucu olarak yorumlar. Çünkü Güneş'in bir sonraki açısı Satürn ile üçgen açı olacaktır. Avukat ya da arabulucu, bu her kimse kişi onunla görüşmüş ve bu onu Satürn/Eşi ile bir uyumlu açıya yönlendirmiş/taşımıştır. Ay da Jupiter ile bir üçgen açı yapacaktır, demek ki bu kişi olayın iyi sonuçlanmasına neden olacak.

Lilly 8.evdeki Merkür'ü de yorumlamış. Merkür burada 2.evin yöneticisi olduğu için kişinin kaynaklarını temsil ediyor. Balık burcunda ve 8.evde, oldukça zarar görüyor. Bu, kişinin gelirlerinin çok da iyi olmadığını düşündürür. 8.evde olması nedeniyle de eşinin kaynaklarına mahkum olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Merkür, eşin arkadaşlarını veya çocuğunu da temsil ediyor olabilir. Ve bunlarla sorun yaşamış olması da muhtemel.


Bunun sonrasında Lilly kişinin önünde neler olduğunu yorumlar;

Güneş 9.evde ve güçlü konumda. Kişinin iyi bir yaşamı olacak der. Ve 9.evde, öncü bir burçta olduğu için çok gezeceği şeklinde yorumlamıştır.


Ay Jupiter ile bir üçgen açı yapacak. Jupiter 5.ev yöneticisidir. Bu noktada Lilly, kişinin çocuklarının eğitimi konusunda istekli olduğunu söyler. Jupiter aynı zamanda 8.evi yani eşin parasını yönetiyor. Ay ise 2.evde, yani kişinin parası ile ilgili. Bundan yola çıkarak Lilly çocuklarının eğitimi için eşten bir para talep etme durumu olduğunu söyler. Ve bunun için de eşle bir anlaşma sağlayabilecektir. Bu açının kesinleşmesi için 3 derece var. Lilly önünde iyi geçecek bir 3 yılı olduğunu ifade eder. Ancak bundan sonra, 2.evdeki Ay ve 8.evdeki Mars arasındaki karşıt açının kesinleşmesi ile bazı finansal kayıpların yaşanma riski olduğunu da belirtecektir. Yine de Güneş'in Koç burcunda güçlü olması nedeniyle kişinin bunların üstesinden gelebileceğini de söyler.


Görüldüğü üzere Lilly bu tekniği oldukça detaylı bir şekilde kullanmaktadır. Bu, bir soru haritası üzerinden nekadar çok bilgiye ulaşılabileceğinin en güzel örneklerinden biridir. Özellikle doğum anı kesin olarak bilinmeyen kişilerde astrolojiyi kullanmaya imkan tanımaktadır. Şuan belki de bir çok kişi için doğum zamanı yazılı kayıtlardan ulaşılabilse de eski yıllarda böyle bir imkan bir çok kişi için bulunmamaktaydı.


Bu bir giriş yazısıdır aslında, tekniğin detaylarının tamamı verilmemiştir. Horary astroloji ya da bizde bilinen adıyla Soru / Saat Astrolojisi ile neler yapılabileceğini anlatmak için bir örnek sunulmuştur. Blogda bundan sonra özellikle William Lilly' nin Christian Astrology kitabındakiler olmak üzere benzer örnekler devam edecektir.


(İş bu makale, telif hakkına tabidir. Değiştirerek, tahrif edilerek veya izinsiz yayınlanamaz.)


Eğer Horary öğrenmek istiyorsanız Geleneksel Astroloji eğitimine katılarak ilk adımı atabilirsiniz.

Temel astroloji bilgisine sahipseniz Horary Astroloji eğitimine kayıt olabilirsiniz.


#SaatAstrolojisi #Horary #SoruAstrolojisi #WilliamLilly #ChristianAstrology #1Ev

 • Gri Spotify Simgesi
 • Gri YouTube Simgesi
 • Instagram
 • Facebook
 • Twitter
Astro Kronos

Ebru Tansoy tarafından yayınlanmaktadır. Yazılan tüm analizler ve makaleler kendisine aittir. Verilen tüm hizmetlerde soru cevaplar kendisi ile yapılmaktadır. Alacağınız eğitimlerde birebir mentörlük kendisi tarafından verilmektedir.

 

Hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için Kurucu sayfasını inceleyebilirsiniz. Aynı sayfadan kendisi ile direk olarak iletişime geçebilirsiniz. Yorum ve önerilerinizi kendisine iletebilirsiniz.

© 2017 AstroKronos - Tüm hakları saklıdır
Site içeriği izin almadan kopyalanamaz, başka mecralarda paylaşılamaz.

Bana Özel (Üye)

Seminer Kayıtları (Üye)

Kronos Takvim (Üye)

Kronos Takvim

Podcast

Hizmet Politikası

İletişim

SSS

WU.jpg