Soru Geçerli Mi?

En son güncellendiği tarih: 19 Ara 2020

Saat astrolojisinde* sorulan sorunun geçerli olması için bazı parametreleri sağlaması gerekmektedir. Bunları sıkı sıkıya takip eden astrologlar olduğu gibi kuralları kısmen esneten astrologlar da bulunmakta.

Bu kısıtlamalar;

1-Haritanın yükselen derecesinin 3 den büyük ve 27 dereceden küçük olması gerekir. Eğer 3dereceden küçükse, ozaman soruyu yanıtlamak için çok erkendir. Koşullar henüz netleşmemiştir. Tam aksine 27dereceden büyük olan bir yükselen burç gördüğümüzde artık çok geç olduğunu söyleyebiliriz. Soruyu soran kişi zaten cevabı biliyordur ve bir de astrologdan duymak istemiştir. Burada koşulları değiştirmek pek mümkün gözükmez. Bu nedenle soruyu yanıtlamak da aslında anlamsız olabilir. Bu noktada soruyu soran kişiye bu yorumun bile yapılmaması tavsiye edilir.2-Satürn'ün 1. ya da 7.evde olması. Bu iki kısmı ayrı aynı incelersek eğer;

Satürn 1.evde olduğunda: Bununla Lilly "Sorunun cevabı nadiren olumludur ya da iyi bir sonuç hiç gerçekleşmeyebilir" der. Bu noktada farklı bakış açıları sözkonusu. Bu sorunun cevabından öte aslında soru soranın durumunu da ifade edebiliyor. Kişinin baskı altında ya da sıkıntılı bir süreçten geçtiğini de gösterebilmekte. Bu nedenle sorunun yanıtının olumsuz olma ihtimalini gözönünde bulundurmak gerekir. Ayrıca astrolog yanlış bilgilendirilmiş de olabilir. Ancak soru bu noktada yanıtlanabilir. İnsiyatif astroloğundur.

Satürn 7.evde olduğunda: Yedinci ev astroloğu gösterdiği için burada yorumu da tehlikeye sokan bir durumdan söz edebiliriz. Lilly 7.evdeki Satürn ile ilgili astroloğu "yorumun geçersiz olması ya da sorulan konu ile ilgili şansızlıklar" konusunda uyarır.

3- Ay'ın Boşlukta Olması soruyu geçersiz kılan parametrelerden birisidir. Ancak Lilly'nin bu kuralı bazen gözardı ettiği ve soruyu yorumladığı örnekler Christian Astrology kitabında mevcuttur. Genel olarak Ay boşlukta olduğunda konunun havada kalacağı, bir sonuca bağlanmayacağı şeklinde yorumlanmaktadır. Burası Ay'ın etkisinin tükendiği, bittiği bir noktadadır.

4-Ay'ın Via Combusta:Yanan Yol'da olması durumu. Yanan yol tanımı bir göstergenin, "Terazi'nin 15derecesinden Akrebin 15derecesine" kadar olan alanda olması demektir. Bu aslında soruyu soran kişinin düşük bir moralde olduğunu da gösterebilir. Ancak artık Ay yanmış ve küllerin içerisindedir. Buradan beklenilen yanıtın gelmesi pek mümkün değildir. Buradaki tek istisna Spica sabit yıldızının bulunduğu Terazinin 23.derecesidir. Bu nokta iyicil kabul edilmiştir.

Tüm bunlar yorumun daha sağlıklı olması için belirlenmiş kriterlerdir. Bu soruyu kabul etmeden önce kontrol edilmesi gereken noktalardır. Eğer bu parametreler sözkonusu ise bu soruyu yanıtlamanın, soruyu soran kişiye bir fayda sağlamayacağını söyleyebiliriz.

*Horary Astrology, Türkiye’de yaygın olarak bilinen adıyla Soru Astrolojisi. Bir sorunun sorulduğu an için çıkarılan haritanın yorumlanması esasına dayanır.


Eğer Horary öğrenmek istiyorsanız Geleneksel Astroloji eğitimine katılarak ilk adımı atabilirsiniz. Temel astroloji bilgisine sahipseniz Horary Astroloji eğitimine kayıt olabilirsiniz.


#SoruAstrolojisi #SaatAstrolojisi #Kısıtlamalar #Horary

  • Gri Spotify Simgesi
  • Gri YouTube Simgesi
  • Instagram
  • Facebook
  • Twitter
Astro Kronos

Ebru Tansoy tarafından yayınlanmaktadır. Yazılan tüm analizler ve makaleler kendisine aittir. Verilen tüm hizmetlerde soru cevaplar kendisi ile yapılmaktadır. Alacağınız eğitimlerde birebir mentörlük kendisi tarafından verilmektedir.

 

Hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için Kurucu sayfasını inceleyebilirsiniz. Aynı sayfadan kendisi ile direk olarak iletişime geçebilirsiniz. Yorum ve önerilerinizi kendisine iletebilirsiniz.

© 2017 AstroKronos - Tüm hakları saklıdır
Site içeriği izin almadan kopyalanamaz, başka mecralarda paylaşılamaz.

Bana Özel (Üye)

Seminer Kayıtları (Üye)

Kronos Takvim (Üye)

Kronos Takvim

Podcast

Hizmet Politikası

İletişim

SSS

WU.jpg