Basit Rektifikasyon ve Yükselen Burcu Belirlemek Bölüm 1 - Fiziksel Görünüm

Yükselen burç ve birinci ev bizim dış görünüşümüz hakkında en çok bilgi alacağımız noktadır. Haliyle bu burca hangi göstergelerin açı yaptığı önemli. Elbette yükselen burcun da kendince fiziksel özellikleri vardır ancak tek başına yeterli değildir. Dış görünüşe bir çok faktör etki eder. Bu noktada Horary üstadı William Lilly 'ye saygı duruşunda bulunmak gerek. Horary sorularında kişiyi tanımlarken verdiği detaylar çok çarpıcıdır. Bu kadar detaya inmeden de kendi haritanıza bakarak bazı noktaları yakalayabilirsiniz.


Bir çok astrologdan duyulan terimler vardır, venüsyen, jupiteryen... Bu aslında burcun değil, gezegen ve ışıkların etkisinin görünür olması nedeniyledir. Burçlar da elbette etkindir ama burcun yöneticisi ve onunla ilişkisi çok daha önemlidir. Her yükselen Terazi 'nin aynı olmadığını siz de farkedebilirsiniz. Yine de insanların yükselen burçlarını sezebilirsiniz. Size bazı ipuçlarını verebilir. Bu noktada biraz daha derinleşelim. Rektifikasyon aşamasında en zorlu olan yükselen burcu bilmektir. Buru biliyorsanız dereceyi belirlemek öngörü tekniklerine nekadar hakim olduğunuzla ilgilidir. Pratik yaptıkça artık bu noktaları rahatlıkla gözlemeye başlarsınız.


Peki kendi başınıza yükselen burcu belirleme şansımız yok mu? Bununla ilgili pratik yöntemleri sizinle bir yazı dizisi olarak paylaşacağım. Öncelikli olarak fiziksel görünümle ilgili bir iki örnek vermek istiyorum. Böylece görsel olarak bizi etkileyen noktaları belirleyebiliriz. Siz de yükselen burcunuzu belirlerken öncelikli olarak sadece bu burca yönelmek yerine aşağıda anlatacağımız detayları kendi haritanızda inceleyebilirsiniz.

Bir haritada Satürn daha kemikli bir yapı gösterirken bir Venüs daha kadınsı hatlar ortaya koyabilir. Şimdi fiziksel olarak birbiri ile yakın özellikler barındıran oyuncunun haritalarını inceleyelim. Benzerlikleri ve farklı olan noktaları bulalım. Bunların fiziksel özelliklerine nasıl yansıdığını gözleyelim. Bu seride daha çok Merkür 'ün etkin olduğu haritaları inceleyeceğiz. 

Merkür geleneksel astrolojiye göre cinsiyetsizdir. Bu nedenle de örneğin horary de çocukları temsil eder. İnce dudaklar ve kaşlar, daha çocuksu bir ifade görmeyi bekliyoruz. Açı yaptığı göstergeyi taklit eder. Bu nedenle yanındaki veya açı yaptığı göstergenin özelliklerine bürünür. 


İlk olarak Emma Watson 'ın haritasına bakalım. Başak burcu yükseliyor ve yöneticisi Merkür. Merkür Boğa burcuna gitmiş ve yükselen derecesine de açı yapıyor. Peki bu dereceye açı yapan başka gösterge var mı? Satürn ve Ay da yükselen derecesine açı yapıyor. Ay, sıklıkla narin bir cildi ve daha yumuşak hatları karşımıza getirir. Satürn ise daha sert, mesafeli ve soğuk bir ifadeye sahiptir. Kamburluk ve kemikli bir beden de göze çarpabilir. Venüs, yükselen derecesini görmüyor. Mars da aynı şekilde. Ancak yükselen Mars 'ın term yöneticiliğinde. Bu nedenle yüzde bir iz ya da daha kızıl tonlar bekleyebiliriz.
Şimdi Kristen Stewart 'ın haritasına bakalım. İkizler burcu yükseliyor. Yine Merkür 'ün yönettiği bir burç. Ancak bu kez Merkür 12.evde ve yükseleni görmüyor. Yine Ay yükselen derecesine açı yapıyor. Aynı cilt yapısını gözleyebiliyoruz. Ancak bu kez Mars 'ın Kova burcundan bir açısı var. Karşımızda daha sert ve maskülen bir ifade bekleriz. Emma Watson ile kıyasladığımızda buradaki görünüm size bir fikir verebilir. En büyük fark olarak gözlerden bahsedebiliriz. Emma Watson term yöneticisi Mars, Kristin Stewart 'ın ise Jupiter. Jupiter genelde gri gözlerle kendisini gösterir.
Jennifer Jason Leigh, yükselen yine İkizler burcu ancak Kova burcundaki tüm göstergeler yükselene açı yapıyor. Burada Merkür, yükselen yöneticisi olarak Güneş, Venüs ve Jupiter ile kavuşum halinde. Güneş ve Venüs için rahatlıkla daha sarışın bir görünüm verdiğini söyleyebiliriz. Burada yine Venüs 'ün etkisi daha ağır basıyor ve gözler açık kahverengi alıyor.
Sırada Julianne Moore. Onun haritasında yine İkizler burcu yükseliyor. Yükselene açı yapan gösterge yok. İkizler Merkür yönetiminde yeşil gözler ile karşımıza çıkar. Ama Mars term yöneticisi konumunda. Bu bize daha kızıl bir görünüm getirir.


Fiziksel görünümle ilgili Merkür 'ün yönetiminde olan 4 farklı harita inceledik. Bu görünümlere etki eden daha bir çok faktör olabilir. Bunlar ilk olarak vurgulanan özelliklerdir. Bir sonraki bölümde yine kendi yükselen burcunuzu netleştirmek için kullanabileceğiniz basit tekniklerle ilgili bilgi vermeye devam edeceğim.


Bu etkinlik ilginizi çekebilir;Serinin diğer yazıları için; Rektifikasyon Yazı Dizisi

Bu yazılar da ilginizi çekebilir;

#rektifikasyon

© Copyright by astrokronos