top of page
© Copyright by astrokronos
astrokronos takvim.jpg

Yükselen Burç

Yükselen Burç Hesaplama

Yükselen burç yani doğum haritasındaki birinci ev girişini hesaplayabilmeniz için doğum saatinizi biliyor olmanız gerekiyor. Doğum saatinizi biliyorsanız Doğum Haritası sayfasından yükselen burcunuzu hesaplayabilirsiniz.


Doğum Haritası Yorumu öğrenmek için Kendim İçin Astroloji eğitimini inceleyebilirsiniz. Doğum haritanızı daha yakından tanımak için Yazılı Doğum Haritası Analizi alabilirsiniz. Bu analiz Kariyer, Finans, İlişki, Aile ve Sağlık konularında potansiyelleriniz, şanslı ve dikkat edilmesi gereken zamanları içerir.


Yükselen Burç Nedir?

Yükseleni nasıl tanımladığımızı hatırlayın. Burası Güneş ‘in yükseldiği yerdir. Ufuk çizgisidir. Haliyle burası aslında yükselişin başladığı, görünür olduğu bir aydınlanmayı ifade eder. Bu nedenle aslında ruhsal bir yanı da barındırır. Yükselen burç sadece bedeni, doğduğumuz çevreyi değil neden burada olduğumuzu da anlatır. Bir çok teknikte bu dereceyi baz alarak hesaplamalar yaparız, arap noktalarının formüllerinde bu dereceyi kullanırız. Sadece bulunduğu burçtan öte derecesini de bu nedenle netleştirmeye çalışırız. Yükselen burç derecesine açılar, bu derecede asalete sahip göstergeler de bize ve hayatımıza dair bir çok bilgiyi aktaracaktır.


Burçlar Ve Yaşam Koşulları

Yükselen burç kişinin bu hayattaki ana motivasyonudur. Dünyaya gözlerimizi açtığımızda yaşamın nasıl olduğuna dair edindiğimiz ilk fikri yükselen burcumuzda görürüz. Örneğin eğer yükseleniniz koç burcuysa hayat sizin için bir savaş alanıdır. Oysa yükselen yengeçler için burası sıcak bir anne kucağı gibidir. Bu nedenle yaşama karşı ilk tavrımızı yükselen burcumuzla görürüz. Bize bakan insanlarda yarattığımız ilk izlenimimiz de yükselen burcumuzla ilgilidir. Elbette birinci evinizde yer alan gezegen/ışık da buna katkıda bulunacaktır.

Örneğin yükselen burcunuza yakın bir Venüs size güzel bir yüz ve yanaklarınıza iki gamze verebilir. Burada bir Mars olursa belki başınızda bir yara izi olabilir ve karşımızda atletik bir beden olacaktır. Tanıdıklarınızın haritalarını çıkararak onların yükselen burçları ve birinci evdeki göstergelerine bakarak benzerlikleri yakalayabilirsiniz.Doğum haritanızı Doğum Haritası sayfasından çıkararak hangi evinizde hangi göstergenin olduğunu görebilirsiniz. Bu haritada Cusp 1 olarak gösterilen burç ve derece yükseleni gösterir. Örneğin bu harita için Yükselen Burç 8 derece Başak burcudur.
Yükselen Koç Burcu

Yükseleni Koç burcu olan kişiler oldukça güçlü ve atletik bir bünyeye sahiptir. Bazılarının başlarında çocukluktan kalan yara izleri vardır. Savaşçıdır, engellendiklerinde durdurulduklarında öfkelenir. Cesur, kendine güvenen birisidir. Dürtüsel hareket eder. Birilerini takip etmek yerine önde olmak isterler. Bu nedenle engelleri ortadan kaldırıp yolu açan lider olarak rastlanırlar. Yapacağı liderlik organizasyon yeteneğini kullanılması gereken bir yöneticilikten çok mücadele ve rekabet içeren savaşçı pozisyonlardır. Başlatandır, ancak devamını getirmek için gerekli stratejiye zaman ayırmayabilir. Bu nedenle girişimcilik yeteneği sözkonusu olmakla beraber başarıyı yakalamak için hedefleri konusunda daha net ve kararlı olmalıdır. Öncelikli hedefi güç kazanmaktır. Kendine güvenir, açık sözlüdür. Kendisine seçtiği hedef doğrultusunda ilerler. Başkalarının onu yönetmesine izin vermez. Bireysel hareket etmeyi tercih eder. Risk almaktan ve başkaları için korkutucu olan görevleri üstlenmekten hoşlanır. Zoru başarmaktan daha çok keyif alır. Sabırsızlığı yüzünden sorunlarla karşılaşır. Acelecilik kişi için en büyük risklerden biridir.


Yükselen Boğa Burcu

Yükselen Boğalar güçlü bir bedenle kendilerini gösterirler. Fazla uzun olmayan boyları, ayakları yere sağlam basan ve devrilmeleri zor bir duruşları vardır. Güçlü bir enseleri vardır. Savunmacı ve sabırlıdırlar. Ancak sinirlendiklerinde gerçekten "kızgın boğa" ya dönüşebilirler. Sakin ve sağlam durmalarını sağlayan sabitlik olumsuz kullanımda değişime direnen, sabit fikirli, inatçı ve atıl olmalarına neden olabilir. Pratik, becerikli ve tutumludur. Tembellik ve materyalizm en büyük risktir. Maddi güvence kişi için önemlidir. Riskli yatırımlar ya da kazançlar yerine az kazansalar da güvenli bir yapıyı tercih edeceklerdir. Huzurlu bir ortam, denge ve konfor ihtiyaçları yüksektir. Değişim ve adaptasyon kişi için zorlu deneyimlerdir. Yavaş, istikararlı ve kalıcı adımlar atmayı tercih ederler. Doğa, sanat ve estetiğe değer verir. Beş duyusuyla haz alma isteği bedensel zevklere düşkünlüğe neden olabilir.


Yükselen İkizler Burcu

Yükselen İkizler Burcu ilk olarak uzun kollar ve ince narin parmaklarla göze çarpar. Genellikle uzun ince bir havası vardır. Hızlı, hareketli ve enerjiktirler. Daha çok rasyoneldir. Meraklı ve konuşkandır. Merak, öğrenmek, öğrendiği bilgiyi yakın çevresine yaymak ister. Bu enerjinin yanlış kullanımında dedikodu yapabilir. Yabancı dil ve teknik konularda yeteneklidir ancak iyi bir egitim alması önemlidir. Zihinsel fonksiyonların hızlı olması konsantrasyon zorluğuna, bir konuya odaklanamamaya, kimi zaman konuşulanları dinlememeye neden olabilir. İlginin farklı konulara dağılması bir konuda derinleşmesine engel olur. Ama bir cok konu hakkında fikir sahibidir. Dualiteyi temsil etmesi nedeniyle bir konuyu tarafsız değerlendirme yeteneğine sahiptir. Ancak bu farklı noktalardan bakabilme yeteneği kişiyi kararsız, istikrarsız yapabilir. Kimi zaman verdiği sözden caymasına neden olabilir. Konuşkan ve sosyaldir. Şartlara hızlı adapte olur. Değişiklikleri sever.


Yükselen Yengeç Burcu

Yükselen Yengeç Burcu ince ve narin uzuvlar, geniş bir üst beden ve kuvvetli eller ile kendini gösterir. İlerleyen yaşlarda duygusal nedenlerle yeme dürtüsüne engel olamazsa karın bölgesinden kilo almaya meyillidir. Yürüyüşü dikkat çekicidir. Ev hayatı ve mutlu bir aileye sahip olmak kişi için önceliklidir. Duygusal olarak kendini güvende hissetmek ister. Duygusal deneyimler kişinin hayatındaki ana konudur. Çevresindeki kişilerin duygunlarından iyi veya kötü etkilenir. Kişi başkaların duygularını bir sünger gibi emip kendi duygusu sanabilir. Hisleri ve duygusal deneyimleri ile ilgili patalojik bir hafızası vardır. Hassas ve narin yapıları nedeniyle duygusal yaralanmalara açıktır. Kişi karşısındaki kişiye güvenene dek kendisini korumak için samimi olamaz. Bu nedenle başkaları kişiyi mesafeli olarak algılar. Zengin hayal gücü kimi zaman hayatın ağır sorumluluklarından kaçış için kullanılabilir. Kendisini güvende hissetmediğinde alınganlık, kapris, sorumluluklarından kaçmak gibi reaksiyonlar gösterebilir.


Yükselen Aslan Burcu

Yükselen Aslan Burcu geniş bir göğüs kafesi, geniş omuzlar, büyük bir baş ya da gür kabarık saçlar ile kendini gösterecektir. Genel olarak güçlü ve canlı bir bedene sahiptirler. Buyurgan bir tavırları vardır. Kendine güven duygusu ile sorunların üstesinden gelebilir. Sevecen, sempatik, sıcakkanlı ve cömerttir. Kişinin ana motivasyonu sosyal statüsünü geliştirmek ve itibar kazanmaktır. Etrafındakiler tarafından sadık, sıcak ve cömert biri olarak tanınır. Kişi için en büyük risk aşırı gururun tuzağına düşmektir. Doğal bir lider ve organizatördür. Sabit bir burç olduğu için genelde seçtiği rotada kalıcıdır. Kolay kolay yönünü değiştirmez. Öfkesi kimi zaman hızlıca yükselebilir. Ancak affedicidir.


Yükselen Başak Burcu

Orta bir boyları vardır, başlarının üst kısmı alta oranla daha gelişmiştir. Bu zihinsel kapasitelerini gözönüne serercesine dikkat çeker. Kahverengi saçlar, ela ya da gri gözleri olabilir. Yüzleri incedir. Yürüyüşleri dikkat çeker. Hızlı ve hareketlidirler, öğrenme becerileri gelişmiştir, çok çalışmaları gerekmez. Hızlı nefes alabilirler. Sözel ve dil konusunda yeteneklidirler. Güzel konuşurlar. Ancak yaralandıklarında affetmeyen ve eleştirel bir yanları da vardır. Hijyen kişi için önemlidir. Beslenmesine ve sağlığına özen gösterir. Stres nedeniyle hasta olabilirler. Kişi maddi açıdan güvende olmak ister. Başkalarına yardım etmek, bir işe yaramak için harekete geçer. Pratiktir ancak kendisine ve başkalarına yüksek standartlar koyar. Analitiktir. Hesap-kitap işlerinde iyidir. İlişkilerinde ihtiyatlıdır. Düzgün bir ilişki kurana dek içe kapanık olmaya eğilimlidir. Şartlara uyum sağlayabilir ancak huzursuzdur. Bir lider bulup onu takip ettiğinde daha başarılıdır. Başkalarına hizmet etmek ve servis sağlamak konusunda yeteneklidir. Partnerinde hassasiyet, hayal gücü ve alçakgönüllülük arar.Yükselen Terazi Burcu

Yükselen Terazi Burcu, özellikle gençlik dönemlerinde oldukça narin ve zariftir. İlerleyen yaşlarda kilo alsalar da hoş görünümleri devam eder. Tenleri pürüzsüz ve berrak olabilir. Bakışları yumuşak, dudakları ve dişleri biçimlidir. Nazik, kibar ve dürüsttürler. Diplomatiktirler, insanlar arasında barışı sağlayabilirler. Güçlü bir adalet duygusuna sahiptirler. Güzel ve estetik olan şeyler ilgilerini çeker. Rahatsız edici koşullardan ne pahasına olursa olsun uzak durma çabasındadırlar. Hoşluk ve hoşnutluk peşindedir. Kavga etmektense barış yapmaktan yanadır. Uyum sağlamaya çaba gösterir. Sosyaldirler, yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. İlişkilere önem verirler. Kendilerini başkaları ile kurdukları ilişki sayesinde tanırlar. Karşı tarafın tam olarak ne beklediğini anlamak ve bir orta yol bulmak konusunda önemli tecrübeler yaşayabilirler. Kimi zaman karşı taraf böyle birşey beklemediği halde kendinden ödün vermeye kalkabilir. Kararsızlık ve düşüncelerin ruh haline göre dalgalanması kişi için en büyük sorundur. Sanat kişinin dengesini bulması için faydalı olabilir. İyi bir müzik dinlemek ya da kimi zaman kendisi ile başbaşa kalmak daha sağlıklı kararlar vermesine, ruh halini dengelemesine yardımcı olur. Genellikle kendisinde eksik olan yanları partnerinde bulabilir; cesaret, kendi isteklerinin ve hedeflerinin peşinden gitmek, kendi koşullarını oluşturmak, atılganlık.


Yükselen Akrep Burcu

Fiziksel olarak kısa bir vücut ve dikkat çekici bakışlara sahip olması mümkündür. Saç ve cilt genellikle koyudur. Kişi büyük bir güç isteği duyar. Fiziksel enerjisi yüksektir, duyguları derindir. Fikirlere ve insanlara karşı ya hep ya hiç olarak yaklaşır. Sabittir, alışkanlıklar ve fikirler kolay kolay değişmez. Değişim ancak sarsıcı bir dönüşüm olarak tecrübe edilir. Kişilerden ve fikirlerden ya kopamaz ya tamamen geride bırakır. Azimle çalışır ve er ya da geç başarıyı hedef alır. Mücadele etme ve savaşma tarzı direk ve dürtüsel değildir. Daha çok stratejik yaklaşır ve pes etmez. Saldırıdan çok savunmaya yoğunlaşır. Geri adım atmaz. Sezgileri güçlüdür. Affetmekten yana değildir. Soğukkanlı, stratejik ve sabırlı olmanın gerektiği pozisyonlarda çalışabilir. Özellikle kişinin kendi fikir ve duygularını gizlemesi gereken alanlar için idealdir. Bazı şeylerden vaz geçmek kimi zaman kişi için önemli bir ders olabilir. Gizli saklı konuları bilmek kişinin kendini güvende hissetme ihtiyacindan gelir. Bir konuyu derinlemesine incelemek, gerçeği araştırmak kişi için karşı konulamaz bir duygu olabilir.Yükselen Yay Burcu

Yay burcu insanı herzaman gözü ilerideki güzel günlere odaklanmış bir şekilde yaşar. Kişi iyimser ve neşelidir, şanslı olduğuna inanır. En büyük risk de aynı nedenden ötürü gelecek günlerin güzel olacağı beklentisiyle bugün yapmak zorunda olduklarına odaklanamamasıdır. Bu nedenle üşengeç olabilir. Keyif almadığı sıkıcı işleri yapmak istemeyebilir. Oysa esas olarak Yay burcunun yaşamı farklı kültürlerle temas halinde olacağı, kitaplardan değil yaşayarak öğreneceği bir bilgelik yolculuğudur. Bu süre içinde ihtiyacı olan şey özgürlük, coşku, macera duygusu, neşe ve inançtır. Yolculuk esnasında doğanın yasalarını kavramak, farklı kültürleri tanımak kişiye hoşgörü, farklı fikirlere açıklık, uzakgörüşlülük, anlayış ve önsezi yeteneği kazandıracaktır. Kişi bu süreci sağlıklı bir şekilde gerçekleştiremediği her an başkalarını yargılama, deneyimlemedikleri konusunda bilgiçlik taslama riskini taşır. Kişi aşırı kendine güven nedeniyle tutamayacağı sözler vermemek, kontrolsüz ve sınırsız büyüme, iyimserliğin gölgesi olarak aşırı güven ve abartma, dürüstlüğü ayarlayamadığında patavatsızlık konusunda dikkatli olmalıdır. Partnerinde, tarafsızlık, çok yönlü düşünebilme ve sade bir iletişim arar.


Yükselen Oğlak Burcu

Yükselen Oğlak ince yapısı ve yine ince bir boyun, ince koyu renk saçlar, yukarı doğru kalkık bir çene ile dikkat çekerler. Kollar ve bacaklar orantısız olabilir, yürüyüş dikkat çekicidir. Konuşma ile ilgili sorunlar yaşayabilir. Genel olarak canlılık düşüktür. Genç yaşta kırışıklıklar gözlenebilir ancak ilerleyen yaşlarda beden daha dirençlidir. Hırs ve şüphe çok egemendir. Başkalarının onlara engel olmaya çalıştıkları konusunda şüpheleri olur. Üstünlüklerinin fark edilmesi için güçlü bir arzu duyarlar. Kimi zaman melankoli ve gereksiz kaygı gözlenebilir. Dış dünyanın eğlenceli yanlarını bulmaya çalışmalılar. Eğlenceli hikâyeler okumak ve çocukça bir mizah duygusunu geliştirmeleri faydalıdır. Mümkün olan her tür cesaretlendirmeye ihtiyaç duyarlar. Amaçları doğrultusunda ilerlerken engellere rağmen asla pes etmezler. Sorumluluk sahibi ve ciddidirler. Kariyer ve sosyal statü kişi için önemlidir. Sessiz, istikrarlı ve sabırlıdır. Yalnızlıktan keyif alır. Melankoliye meyillidir. Partnerinde başkalarının sorunlarına duyarlılık ve duygusal sıcaklık ararlar.


Yükselen Kova Burcu

Entelektüel yetenekler, idealizm, toplumsallık göze çarpar. İsteklerine ulaşabilmek için özgürlük ve bilgiye ihtiyaç duyar. Yaşamın daha derin yönlerini incelemek ister. Bilim, edebiyat, sanat ve metafizik gibi konulara ilgi duyabilir. Zamanın ötesinde ilerici bir bakış açısı vardır. Farklı, orijinal ve sıra dışı şeyler ilgisini çeker. Sosyallik ve arkadaşları önemlidir. Kimi zaman arkadaşlarına özel hayatından daha fazla değer verir. Başkalarının yönetimini kabul etmekte zorlanabilir. Kimi zaman ne yapacağını kestirmek zor olabilir. Partnerlerinde kendine güven ve cesaret arar.


Yükselen Balık Burcu

Yükseleni Balık burcu olanlar hassasiyet, yumuşaklık, başkalarına karşı sempati, sanatsal yetenek ve uyumlu bir tutum sergiler. Kişinin adaptasyon yeteneği çok gelişmiştir. Hayalperesttir. Esas başarısı çevresine aşırı duyarlı olmasının bir sonucudur. Ruhsal yapısı, insan doğasının inceliklerini sezmesine izin verir. Kişinin yardımsever, merhametli bir doğası vardır. Kişinin özverili tavırları kimi zaman onu suiistimale açık hale getirebilir. Bu nedenle sınır koyabilmesi ve kendisine bu özellikleri verimli sergileyebileceği ruhsal alanlar ve gönüllü çalışmalar bulması faydalı olabilir. En büyük sorun kişinin hayatın gerçeklerinden kaçmak istemesiyle ortaya çıkar. Partnerinde daha çok rasyonellik, pratiklik ve sorunları çözme kabiliyeti arar.


Bunlar da ilginizi çekebilir;Hem kendinizi hem hayatınızdaki diğer kişileri daha iyi tanımak için Doğum Haritası yorumlamayı pratik bir yolla öğrenebilirsiniz. Süre sınırı olmadan, kendi hızınızda çalışabilirsiniz. Adım adım haritanızı çıkararak hem ders notları hem video dersler sayesinde bilginizi arttırabilirsiniz. Ne kadar öğrendiğinizi testler yardımı ile görebilirsiniz. Pratik Astroloji Eğitimi için Kendim İçin Astroloji eğitimi Programlar sayfasında.Temel ve Orta Seviye Astroloji Eğitimi hem astrolojiye yeni başlayacaklar için hem de başka ekolleri öğrenmiş ancak geleneksel teknikleri de merak edenler için hazırlanmıştır. Bu astroloji eğitimi uzaktan eğitim şeklindedir ve süre sınırı yoktur. Kendi hızınızda öğrenir ve dilediğiniz konuyu tekrar edebilirsiniz. Doğum haritası üzerinden de gelecek tahmini yapmanızı sağlayabilecek isabetli tekniklerin de dahil olduğu bir eğitimdir. Bu eğitim içeriğini inceleyerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page