Basit Rektifikasyon ve Yükselen Burcu Belirlemek Bölüm 2 - Ev Yerleşimi

Göstergelerin bulundukları ev yerleşimleri her anlamda doğum haritasını fazlasıyla etkilemektedir. Bu noktada astroloji öğrencisinin en çok kafasını karıştıran konulardan bir tanesi de ev sistemleri oluyor. Özellikle "whole sign" yani tüm burç ev sistemi ile placidus ev sistemi arasında kararsızlık gözleniyor. Bu noktada aslında ev sistemlerine ilk etapta çok da hakim olmayan astroloji öğrencilerine Whole Sign (WS) ev sistemini öneriyorum. Bunu önermemdeki temel nedenlerden birisi kıstırılmış ev oluşmamasıdır. Ev giriş derecelerinin çok sınırlarda yer alması, göstergelerin ev sonlarına doğru ilerlediği durumlar sıklıkla öğrenciyi tereddütte bırakıyor. Bu noktada WS daha sade bir dile sahip. Kendi açımdan iki ev sistemini de birlikte kullandığımı söyleyebilirim.

Evlerde yer alan göstergelerin reçete tanımlarına  bir çok kaynak kitaptan ulaşabilirsiniz. Mars 'ın 2.evde yerleşiminin, Venüs 'ün 3.evde olmasının teknik yorumlarını size verecektir. İlk etapta bunlardan yola çıkarak kontrol etmek elbette destekleyicidir. Evlerin yöneticilerinin hangi eve gittiğini de inceleyebilirsiniz. Ancak özellikle yeni başlayanlarda bu bir süre sonra kafa karıştırabiliyor. Örneğin 2.evin yöneticisinin 5.eve gitmesi için bir çok kaynakta sanatsal konulardan para kazanmak veya parasını eğlenceye harcamak gibi temel tanımlar görebilirsiniz. Bu herzaman kişinin yaptıklarının tam karşılığı olmayabilir. Özellikle 5.evde yer alan gösterge başka göstergelerle kavuşumda ya da önemli açı kalıplarına eşlik ediyorsa. Böyle durumlarda biraz daha teknik bir noktadan bakmak, göstergenin yerini belirlemekte çok daha etkili olacaktır. Geleneksel Astroloji derslerinde de Evler konusunu bu şekilde işliyoruz.

Öncelikli olarak hayatınızda önemli yere sahip bir yaşam alanını belirleyin. Örneğin kariyer ya da finansal konular olabilir. Bu yaşamınızda çok vurgulanan, güçlü veya erken yaşta başarı kazandığınız bir konu olabilir. Örneğin para sizin yaşamınızda hiç sorun yaratmamış olabilir. Ya da mesleğe herkesten önce atılmış olabilirsiniz. Bu evin göstergesinin 1/4/7/10. evlerde olmalarını bekleriz. Şimdi iki örnekle bu yöntemi inceleyelim;


İlk haritamız Di Caprio 'ya ait. 1974 doğumlu ve ilk oyunculuğa 1990 yılında başladı. 1993 yılında ilk kez akademi ve altın kürede aday oldu. Çok erken başlayan bir oyunculuk kariyerine tanık oluyoruz. Bu nedenle aslında kariyer göstergesinin köşe evlerde olmasını bekleriz. Yengeç burcu tepe noktasının yöneticisi Ay Terazi burcunda ve köşe evdedir. Eğer yükselen burcu Başak burcunda olsaydı ve tepe noktası da İkizler olsaydı neler olurdu? Öncelikli olarak sanatsal bir kariyer beklemezdik. Burada hem kişiyi hem de kariyerini yöneten Merkür olurdu. Uranüs ile birleşen Merkür belki de bize daha fazla teknik konulara yönelen bir kişiyi getirebilirdi. Üstelik kariyer yöneticisi Merkür de 2.eve yerleşerek erken yaşta bir başarıyı bize getirmeyebilirdi.


Bir diğer örnek de Bill Gates. Çok erken yaşta gelen başarıya bir başka örnek de o. Haritasında ASC yöneticisi tepe noktada ve kariyer göstergesi de 4.evde karşıt yapıyor. Eğer yükseleni Aslan burcuna ilerletirsek kariyer göstergesi bu sefer 3.eve yerleşiyor. Eğer tepe noktasını Boğa burcuna ilerletirsek de Gates 'i bir girişimci olmaktan çıkarırız. O zaman riske girmeyen ve stabil bir işi tercih eden birine dönüşebilir. Çünkü hem kariyer göstergesi hem de ASC yöneticisi sabit burçlara taşınmış olur.


#rektifikasyon


Bu etkinlik ilginizi çekebilir;

Serinin diğer yazıları için; Rektifikasyon Yazı Dizisi


© Copyright by astrokronos