top of page
© Copyright by astrokronos
astrokronos takvim.jpg

Ay Fazı Nasıl Belirlenir?

Kurslar bölümünden Ay Fazı hakkındaki video dersi de izleyebilirsiniz. Doğum haritanızı ücretsiz olarak Doğum Haritası sayfasından çıkarabilirsiniz.

Doğum haritasında kişinin Güneş ve Ay'ı arasındaki açıya bakarak ay fazını belirleyebilirsiniz. Burada dikkat edilecek önemli nokta, Ay'ın Güneş'ten daha hızlı olduğunu bu nedenle açıyı yapanın Ay olduğunu hatırlamak. Yani Ay zodyaktaki burç sırasına* göre Güneşten uzaklaşmaktadır. Bir iki örnekle deneyelim,
Güneş Akrep ve Ay Kova burcunda ise o zaman aradaki açı yaklaşık 90 derece olacaktır. Çünkü Akrep'ten Kova'ya 4 burç ilerlerim; Akrep - Yay - Oğlak ve Kova.

Güneş yine Akrep burcunda ancak Ay Aslan burcunda ise ozaman aradaki açı yaklaşık 270 derece olacaktır. Çünkü Akrep'ten Aslana doğru 9 burç ilerleyeceğim. Zodyak çemberinin saatin tersi yönünde ilerlediğini görebilirsiniz.


Zodyak çemberi üzerinden aradaki açının yaklaşık değerini bulabilirsiniz. Her burç 30 derecedir. Örneğe devam edelim;

Eğer Güneş Akrep burcunun 22 derecesinde ise ve Ay Kova burcunun 13 derecesinde ise aradaki açı kaç derece olacaktır?

Her burç 30 derece demiştik. Güneşin Akrep burcunu tamamlayarak bir sonraki burca geçmesine 8derece kalmış. Bunu bir kenara not ediyoruz.

Ay ise Kova burcunun ilk 13 derecesini ilerlemiş.


Şimdi bir de harita üzerinden örnek yapalım.

Lunar Phase Day 11 olarak gözükmektedir. 11 gün, Büyüyen Ay Fazıdır.

Bu Sakıp Sabancı'nın haritası.**


Aynı çalışmayı burada tekrarlayalım. Dakikaları işin içine katmadan kabaca hesaplama yapacağım. Güneş 16derece Koç burcunda ve Ay 1derece Başak burcunda. Güneşin Koç burcunu tamamlamasına 14derece var, Başak burcunun 1derecesine kadar ilerliyoruz. Öyleyse;

Aşağıdaki listeye dönüp baktığımızda 135 derecenin Büyüyen Ay fazına denk geldiğini görüyoruz. Ay fazlarının kişiyi nasıl etkilediğini merak ediyorsanız "Ay Fazları" yazısını okuyabilirsiniz.Bu yazılar da ilginizi çekebilir;

Hem kendinizi hem hayatınızdaki diğer kişileri daha iyi tanımak için Doğum Haritası yorumlamayı pratik bir yolla öğrenebilirsiniz. Süre sınırı olmadan, kendi hızınızda çalışabilirsiniz. Adım adım haritanızı çıkararak hem ders notları hem video dersler sayesinde bilginizi arttırabilirsiniz. Ne kadar öğrendiğinizi testler yardımı ile görebilirsiniz. Pratik Astroloji Eğitimi için Kendim İçin Astroloji eğitimi Programlar sayfasında.


Ay fazları ile ilgili Açılar + Açı Kalıpları ve Ay Fazları kursunu alarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.


*Zodyakta Burç sıralaması: Koç > Boğa > İkizler > Yengeç > Aslan > Başak > Terazi > Akrep > Yay > Oğlak > Kova > Balık


** Doğum bilgileri Hakan Kırkoğlu'nun Göklerin Bilgeliği kitabından alınmıştır.

(İş bu makale, telif hakkına tabidir. Değiştirerek, tahrif edilerek veya izinsiz yayınlanamaz. Ebru Tansoy 2017 ©️)

bottom of page