top of page
© Copyright by astrokronos
astrokronos takvim.jpg

Horary Astroloji Yorumlama

Horary astroloji nedir diye çok fazla soru geliyor. Horary yani Türkiye 'de bilinen adıyla soru astrolojisi çok eski bir teknik. Bir soru anına göre çıkarılan haritanın yorumlanarak cevap verilmesi üzerine bir tekniktir. Daha çok olay bazlı haritalardır. Yani doğum haritası gibi kişinin karakter özellikleri ya da potansiyeli üzerine yoğunlaşmaz. Teklifim olumlu sonuçlanacak mı? Tayinim çıkacak mı? Terfi edebilecek miyim? Sınavı geçebilecek miyim? gibi sorular sorulur. Buradan bireysel seans alabilirsiniz. Buradan bu kotegorideki tüm yazılara ulaşabilirsiniz.


Horary astroloji nasıl bakılır? Kişinin kafasında bir soru vardır ve bunun için net bir yanıt arıyordur. Bu soruyu astroloğa iletir. Astrolog soruyu aldıktan sonra belirli bir yer ve zaman için horary haritası çıkarır. Burada farklı ekoller vardır. Bir grup astrolog soruyu soran kişinin bulunduğu yere ve soruyu sorduğu ana göre haritayı çıkarır. Bir grup da astroloğun soruyu aldığı zamana ve yere göre harita çıkarır. Ben açıkçası soruyu okuduğum yere ve zamana göre çıkarıyorum. Şimdiye kadar da bu tekniğin oldukça iyi çalıştığına tanıklık ediyorum.Horary astrolojisi soru sorma tekniği ikiye ayrılır. Birincisi kesin bir evet/hayır cevabı olan sorulardır. Bu işe girebilecek miyim? Bu evi alabilecek miyim? Bu kişi ile evlenebilecek miyim? gibi. Bir de "Should I...?" yani meli/malı soruları vardır. Bu evi almalı mıyım? Bu teklifi kabul etmeli miyim? gibi. Bir ekol bu soruları kabul etmez. Çünkü bunun kişinin iradesini astroloğa teslim etmesi ve kararı ona bırakması olarak yorumlarlar. Ben bu noktada karşı tarafın konuya yaklaşımına göre yanıt vermeyi tercih ediyorum. Karşı tarafa sorduğu soru ile ilgili avantaj/deazavantajları söyleyerek kararı ona bırakmayı tercih ediyorum.


Evet/Hayır sorularında ise "belirli" bir konu için horary sorusu sormayı daha işlevsel buluyorum. "Bir ev alabilecek miyim?" başka bir soru, "Bu evi alabilecek miyim?" başka bir soru. Eğer genel bir sorunun cevabını arıyorsak ozaman doğum haritası üzerinden çalışmak daha mantıklıdır. Ancak elbette kişinin doğum saati ve/veya günü belirli değilse ozaman elimizdeki en işlevsel teknik yine soru astrolojisidir. Ama belirli bir konuda bir cevaba ihtiyacımız varsa, örneğin "Verdiğim teklif kabul edilecek mi?" gibi, işte bu tam olarak soru astrolojisi bakmak için uygundur.


Soru astrolojisi yorumlamak için temel astrolojisi bilgisi yeterli midir? diye soracak olursanız bence en azından orta seviye olmak büyük avantajdır. Ama elbette temel seviyedeyseniz de basit sorularda tekniği denemek için pratikler yapılabilir. Önemli olan haritada açıları yakalayabilmek ve göstergelerin asaletlerine hakim olabilmek.


Soru astrolojisi klasik yöntemlerden biri olduğu için bir ekol jenerasyon gezegenleri dediğimiz Uranüs / Neptün ve Pluto 'yu kullanmazlar. Ben de çalışırken bu göstergeleri ikinci planda tutuyorum. Ancak bazen haritada çok belirgin bir noktada durduğunda ozaman çalıştığını gözlemliyorum. "Ayrılacak mıyız?" sorusunda, 7.evde yer alan bir Uranüs yok sayılamaz.


Bazı astrologlar, eski metinlerde verilen kısıtlamaları* da gözardı edebiliyorlar. Bu kısıtlamalara özellikle dikkat ediyorum. Ay boşlukta olduğunda soru havada kalır ve yorumu geçersiz kılacak koşullar meydana gelir denir. Özellikle bunun geçerliliğine defalarca tanık oldum.


İlişki soruları üzerine bir çok talep geliyor. Ancak özellikle evlilik konusundaki sorular için Horary tekniğini kullanmıyorum. William Lilly bu sorularla ilgili kontrol edilmesi gerektiğini belirterek 43 aforizma vermiştir. Bir çok dinamiğin işin içinde olması, soruyu soran kişinin bakış açısının objektif olmaması gibi bir çok faktör var. Kişilerin olayları kontrol etme ihtiyacı da kimi zaman çok yoğun olabiliyor. İlişki sorularında karşı tarafın bu ilişkiye yaklaşımının olumlu olup olmadığına bakmak ya da niyetini anlamaya çalışmak belki bu tekniğin kullanılabileceği en makul yöntem olabilir.


Elbette her teknikte olduğu gibi bu teknikte de "ne aradığınız" çok önemlidir. Doğru soru, sizi doğru cevaba götürür. Bu nedenle kendinize soruyu sormadan önce başka bir soru sorun; bu sorunun cevabı ne işime yarayacak? Kafası karışık kişilerde soruyu netleştirmeye çalışırken bile cevaba ulaşabiliyoruz. Bu nedenle kendi içinizde netlik kazanabilirseniz tekniğe başvurmanıza bile gerek kalmayabilir.


Horary astrolojisi öğrenmek için göstergelerin anlamlarını çok iyi öğrenmeniz gerekiyor. Burada doğum haritasından farklı bir semboloji kullanılmakta. Ancak geleneksel astrolojide de benzer tanımlar kullanılıyor. Bu nedenle temel astroloji bilginizin Modern Astroloji ekolü yerine geleneksel astroloji olması bir avantajdır. Göstergelerin tanımları haritada soruya göre değişmekle birlikte örneğin Merkür 'ün gençleri Satürn 'ün ise yaşlıları temsil ettiğini bilmeniz en temel adımdır. Geleneksel astrolojide de benzer tanımlar yer alır çünkü haritadaki her bir gösterge sizin yaşamınızdaki birisidir. Örneğin Merkür kardeşleri temsil eder. Modern astroloji ise Merkür 'ü sizin iletişim şekliniz olarak inceler. Bu nedenle geleneksel astroloji bilmeniz bir avantajdır.


Göstergeleri tanımladıktan sonra verilen her bir detay yorumu zenginleştir. William Lilly bu konuda oldukça şaşırtıcı detaylar vererek kişilerin yara izlerini dahi belirterek yorumunu destekler. Göstergelerin güçleri yani asaletleri, yapacakları açılar, aralarında karşılıklı ağırlama olup olmaması gibi bir çok parametre değerlendirilerek yorum yapılır. Burada gezegen güçlerine aşina olabilmek için basit sorularla tekniği çalışabilirsiniz. Almayı düşündüğünüz basit bir ürün için göstergeyi seçmek ve asaletinin nekadar güçlü olduğunu hesaplamak iyi bir pratik yöntemi olabilir. Ya da okumayı düşündüğünüz bir kitap için de bunu deneyebilirsiniz. Böylece ilk etapta hem gösterge belirlemeyi hem de asaletleri öğrenebilirsiniz.


Açıları yakalamak başta zor gelebilir, ancak göz aşinalığı kesinlikle pratikle ilerliyor. Ayın yapacağı açıları gösteren programları kullanabilirsiniz. Soru astrolojisinde herzaman göstergenin bulunduğu burçtan çıkana kadar yapacağı tüm açılar kontrol edilir. Bu nedenle en pratik yöntem olarak 30 derecelik şerit üzerinden bakmayı tercih ediyorum. Bunu mobil uygulamalarda da bulabilirsiniz.


Kendiniz başlangıçta Horary Astroloji sorusu sorarak da denemeler yapabilirsiniz, cevabını kısa zamanda öğreneceğiniz basit sorularla başlamanızı öneririm. Somut cevaplar alacağınız sorular olması önemlidir. Cevabın sizi ve kararlarınızı çok etkilemeyeceği sorular sorarak başlayın. Bir yere geç kaldığınız bir gün derse/görüşmeye yetişebilecek miyim diye sorabilirsiniz mesela. Basit ve hızlı cevap alacağınız sorular sormanız pratik yapmanız açısından kıymetlidir.


Temel astroloji bilgisine sahipseniz Horary Astroloji eğitimine kayıt olabilirsiniz. Bu sertifikalı eğitimi kendi hızınızda tamamlayarak proje ödevi alabilirsiniz.


Horary Astroloji yorumlama için teknik bilgiyle birlikte çok fazla örnek harita incelemenizi öneririm. Ayrıca Horary Astroloji kitapları ağırlıklı olarak İngilizce, Türkçe kaynak maalesef azdır. Aşağıda William Lilly 'nin Christian Astrology kitabından bazı örnekleri bulabilirsiniz. Diğer sorular benim kendi çalışmalarımdandır.


Temel Astroloji bilginiz yoksa ama Horary öğrenmek istiyorsanız Geleneksel Astroloji eğitimine katılarak ilk adımı atabilirsiniz. Temel, orta ve ileri seviye astrolojinin harmanlanmış bir sertifika eğitimidir.

Bunlar da ilginizi çekebilir;Comments


bottom of page